Polacy wciąż niewiele wiedzą o zakażeniu HCV, kampanie nie pomagają

Dane sondażowe na temat świadomości Polaków na temat HCV pokazują, że 14 proc. z nas zaszczepiło się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Problem w tym, że dotąd nie wynaleziono szczepionki chroniącej przed zakażeniem. To pokazuje, jak nikła jest świadomość tego zagrożenia zdrowotnego w naszym społeczeństwie, w którym żyje 2 procent zakażonych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zidentyfikowane przez badaczy w 1989 roku, jest obecnie problemem globalnym. - Według Światowej Organizacji Zdrowia, zakażonych jest ok. 200 mln ludzi, czyli ok. 3 proc. populacji.

- W samej tylko Europie rocznie umiera ok. 90 tys. ludzi. Polskie dane epidemiologiczne wskazują, że przeciwciała anty-HCV są stwierdzane u 1,9 proc. populacji, co oznacza, że szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 tys. osób - mówił prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV, podczas konferencji prasowej "Obudź się, póki wirus HCV drzemie" (Warszawa, 3 lipca br.).

Jednocześnie wykrywalność wirusa w Polsce jest nieznaczna, według danych Państwowego Zakładu Higieny, do tej pory zdiagnozowano jedynie ok. 55 tys. przypadków. Zakażenie ma, niestety, wieloletni, bezobjawowy przebieg.

- Moment zakażenia zwykle nie jest znany. Choroba rozpoznawana jest po wielu latach trwania zakażenia w momencie pojawienia się objawów choroby wątroby. W 80 proc. przypadków zakażeń dochodzi do przewlekłego zapalenia wątroby. Co piąty przypadek kończy się marskością, a w 1-5 proc. prowadzi do pierwotnego raka wątroby - przypomniał statystyki prof. Halota.

Badanie społeczne przeprowadzone w Polsce przez GfKHealth Care wskazuje, iż jedynie 6 proc. respondentów spontanicznie skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. 68 proc. pytanych zadeklarowało, że słyszało o WZW typu C.

Zdaniem 52 proc. respondentów HCV to choroba stanowiąca duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Trzech na czterech pytanych wskazało na kontakt z zakażoną krwią jako możliwy sposób zakażenia, związany z transfuzją krwi przeszczepem organów, zabiegiem chirurgicznym i dożylnym przyjmowaniem narkotyków.

Więcej: Polacy wciąż niewiele wiedzą o zakażeniu HCV Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH