39 tys. osób, które wzięło udział w badaniu

Polacy nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Tylko połowa z 81 proc. pacjentów, którym lekarze zalecili aktywność fizyczną, zastosowała się do tych wskazówek. Dlaczego tak uparcie tkwimy przy niezdrowych nawykach i jak to zmienić w nowym roku?

Prof. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”, w ramach którego został sporządzony ten raport mówi na łamach Rzeczpospolitej, że „zaskakujące są zwłaszcza rozbieżności między deklaracjami a stanem faktycznym”.

- Wynikają one z wygody i lenistwa. Modyfikacja własnego stylu życia wiąże się z koniecznością podjęcia wysiłku. Lepiej więc uznać, że nie ma się sobie nic do zarzucenia. Wypełniając podobne ankiety, ludzie mają skłonności do poprawiania własnego wizerunku.

Złota reguła określająca minimum czasu, jaki powinien być przeznaczy na ruch, brzmi: 30 minut trzy razy w tygodniu. Z trudem zmieniamy swojego niezdrowe przyzwyczajenia, bowiem utrwaliły się wzorce z dzieciństwa.

- Jeśli wszyscy członkowie rodziny są otyli, to nieprawda, że decydują o tym geny. Ich wygląd wynika ze sposobu wspólnie spędzanego czasu i nawyków żywieniowych. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że w takiej rodzinie otyły bywa nawet pies.

Prof. Gaciong tłumaczy, że mimo dobrych chęci nie wszystkim udaje się to zmienić.

- Czytałem artykuł o postanowieniach noworocznych posłów. Co drugi deklarował, że chciałby schudnąć. Większość ludzi uważa, że zmiana nawyków żywieniowych oznacza, że od tej pory nie będą mogli jeść tego, co lubią. A przejścia na dietę nie należy traktować jako wielkiego wyrzeczenia. Można dokonać pewnych zmian w kuchni, niemal w ogóle z tego powodu nie cierpiąc. Sposobem jest chociażby zastępowanie pewnych produktów innymi, zdrowszymi. Zamiast zjadać na przykład tłuste mięso, radzę sięgać po ryby, a zamiast pieczywa jeść warzywa.

Jak argumentuje profesor aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości człowieka. Zaznacza, że wielu pacjentów decyduje się uprawiać sport z myślą, że pomoże im to schudnąć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH