Polacy rozsądnie stosują antybiotyki

Na tle innych Europejczyków Polacy w sposób umiarkowany korzystają z antybiotyków - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Eurobarometr.

W ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie 33 proc., w porównaniu z 40 proc. obywateli całej UE. Są jednak równie słabo poinformowani o tym, jakie są wskazania i zagrożenia związane z korzystaniem z antybiotyków - leków zwalczających zakażenia bakteryjne, więc nieskutecznych w przypadku chorób i infekcji wirusowych, takich jak grypa.

Tymczasem powodem sięgnięcia ostatnio po antybiotyki było dla 22 proc. Polaków przeziębienie, choć zakażenie bakteryjne wymagające antybiotyku może pojawić się dopiero w ostatnim etapie tej wirusowej infekcji, oraz grypa (19 proc.). W skali UE grypa w tym kontekście jest na pierwszym miejscu (20 proc. ankietowanych).

Z Eurobarometru wynika, że 53 proc. Europejczyków (i 55 proc. Polaków) błędnie sądzi, że antybiotyki zabijają wirusy. 61 proc. Polaków jest przekonanych o skuteczności antybiotyków w leczeniu grypy i przeziębienia (w UE 47 proc.). Jednocześnie aż 85 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nadużywanie i niepotrzebne sięganie po antybiotyki prowadzi do obniżenia skuteczności tych leków. 74 proc. jest świadomych ryzyka efektów ubocznych, takich jak biegunka.

Z Eurobarometru wynika, że największą wiedzą o działaniu antybiotyków mogą się pochwalić Skandynawowie, którzy jednocześnie, obok Niemców, Słoweńców i Holendrów, najrzadziej z nich korzystają. Najwięcej konsumentów antybiotyków jest wśród ludzi młodych w wieku 15-24 lat, głównie mieszkańców dużych miast.

Jeśli chodzi o kraje, największą popularnością antybiotyki cieszą się na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii, Malcie i Rumunii, gdzie korzystała z nich ostatnio ponad połowa ankietowanych. Nie ma natomiast wyraźnego związku między zamożnością czy statusem społecznym a sięganiem po antybiotyki.

Zdaniem KE, to pierwsze ogólnounijne badanie na temat antybiotyków ujawniło „pewne niepokojące trendy" mimo kampanii informacyjnych, by korzystać z nich z umiarkowaniem.

– Antybiotyki zapoczątkowały rewolucję w medycynie: dzięki nim możemy zwalczać bakteryjne zakażenia i ocalić ludzkie życie. Jednak ich nadużywanie u ludzi i zwierząt doprowadziło do powstania organizmów odpornych na antybiotyki. Musimy zwiększyć wśród obywateli świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego użycia antybiotyków –  skomentował wyniki sondażu unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH