W tym sezonie urlopowym do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie trafiło już kilku pacjentów chorych na malarię w bardzo ciężkim stanie, w tym ze skutkiem śmiertelnym.

Biura podróży, aby nie stracić klientów, zapewniają ich, że nawet jadąc w tropikalne rejony, gdzie malaria jest chorobą lekooporną, nic im nie grozi.

– Liczba wyjeżdżających w tropiki wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o co najmniej 30 proc. – ocenia dr Romuald Goraj, szef poradni chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.– To oznacza, że wzrosła również liczba zachorowań i powikłań.

Doktor Goraj wolałby tę statystykę odwrócić, by liczba osób zgłaszających się do konsultacji przed wyjazdem była większa niż zgłaszających się już po fakcie... Większość powikłań, jakie się zdarzają, to zakażenia pokarmowe. Inne najczęstsze przypadki dotyczą zagnieżdżenia się w skórze pacjenta larw i innych pasożytów.

Biura podróży albo nie informują o zagrożeniach, albo posuwają się do tego, że same dają klientom np. tabletki przeciwko malarii, kiedy wiadomo, że te leki są wydawane na receptę tylko przez apteki, po konsultacji z lekarzem, z uwagi na różne odmiany malarii i ewentualne skutki uboczne danego leku.

– Generalnie te osoby, które odwiedziły naszą poradnię przed wyjazdem, zostały zaszczepione, po konsultacji z lekarzem zaopatrzyły się w inne leki, nie trafiają do nas po powrocie z tropików – zapewnia dr Goraj. – Najcięższe przypadki zdarzają się u tych podróżnych, którzy nie byli konsultowani przed wyjazdem.

Do poradni najczęściej trafiają pacjenci z lekkimi powikłaniami lub ci, którzy obawiają się powikłań, po zobaczeniu na własne oczy stanu sanitarnego i warunków pobytu w tropikach.

Doktor Goraj odradza planowanie podróży poślubnej w tropikalne rejony, bo często w jej trakcie dochodzi do przypadkowego zajścia w ciążę.

– Zajście w ciążę w takich warunkach jest niedopuszczalne – upomina i wyjaśnia, że z wyniku przyjęcia szczepień ochronnych czy zażywania tabletek, może dojść do uszkodzenia płodu.

Ostrożność jest wskazana także po powrocie. Niektóre ze środków mogą mieć działania uboczne dla płodu jeszcze do trzech miesięcy od zażycia ostatniej dawki leku. Najbardziej optymalny okres szczepienia, które wykonuje się dwukrotnie, to 1,5 miesiąca przed wyjazdem.


Serwis tropikalny dla lekarzy i podróżujących na portalu rynekzdrowia.pl:

http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/I-Kongres-Medycyny-Tropikalnej-Medycyna-tropikalna-w-Polsce-Terazniejszosc-i-przyszlosc,58.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH