W sprawie wirusa świńskiej grypy głos zabrał m.in. minister obrony Bogdan Klich, który poinformował, że na jego polecenie w razie potrzeby do zwalczania ewentualnej epidemii zmobilizowane ma być wojsko.

- Jesteśmy w gotowości, aby przyjść z pomocą instytucjom cywilnym - powiedział Klich dziennikarzom w Warszawie. Jak dodał, chodzi o szpitale wojskowe, laboratorium oraz szczepionki.

Działania prewencyjne ws. świńskiej grypy podjęły także urzędy wojewódzkie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwołał we wtorek naradę z wojewódzkim lekarzem weterynarii, wojewódzkim inspektorem sanitarnym i dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego.

- Wspólnie ustalono liczbę karetek do ewentualnego przewozu chorych, zorientowano się w ilości leków niezbędnych do leczenia świńskiej grypy. Ustalono, że w razie potrzeby zostanie zwiększona liczba 50 łóżek na oddziałach zakaźnych w szpitalach w Giżycku i Elblągu - poinformowała agencję rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zalecił m.in. opracowanie i wdrożenie wojewódzkiego planu przeciwdziałania i walki z zakażeniami wirusem grypy typu A/H1N1; kolportaż i wdrożenie wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej instrukcji postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie wirusem oraz określenie możliwości zaopatrzenia pacjentów w odpowiednie leki antywirusowe.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak zapewniła z kolei, że jak każdy wojewoda, także małopolski posiada gotowy plan postępowania na wypadek epidemii.

Urząd Wojewódzki w Łodzi rozesłał do wszystkich samorządów w regionie specjalną ulotkę przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ulotka jest też rozdawana wszystkim pasażerom na łódzkim lotnisku oraz można ją otrzymać w placówkach zdrowia.

Specjalna narada ws. świńskiej grypy odbyła się u wojewody lubuskiego. Zweryfikowano liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych oraz wyznaczono lecznice, które będą przyjmować chorych z podejrzeniem infekcji wirusem. Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi także monitoring sytuacji zdrowotnej w regionie.

Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec jeszcze w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i koordynację działań w przypadku zagrożenia zakażeniem wirusem świńskiej grypy. Wytypowano szpitale i jednostki straży pożarnej do przejmowania środków do bezpiecznego transportu chorych zakaźnie oraz izolatoriów podciśnieniowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH