Pogotowie drobiowe? Ambulans w firmie kurierskiej? Ratownicy: to nasza zmora W ocenie ratowników, oznakowanie i kolorystyka ambulansów powinny być regulowane prawem w celu uniknięcia pomyłek Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zdjęcie krążącego po warszawskich ulicach pojazdu stylizowanego na ambulans ratunkowy z napisem ''Pogotowie drobiowe'' zamieszczone na profilu znanego dziennikarza telewizyjnego wzbudziło powszechne rozbawienie, choć nie zabrakło głosów oburzenia ze strony ratowników medycznych.

Podobne reakcje towarzyszyły zdjęciom ambulansu działającego w ramach firmy kurierskiej czy używanemu do transportu materiałów budowlanych.

Wpisanie hasła ''ambulans'' do wyszukiwarki w jednym z popularnych serwisów aukcyjnych daje ponad 130 ofert. Najtańszy pojazd z napisem ambulans w charakterystycznych kolorach kosztuje 2,6 tys. zł. Nic tylko kupić, dołożyć napis np. ''Pogotowie obiadowe'' albo ''Pogotowie komputerowe'' i mobilna reklama gotowa.

''Zmora to jest nasza, ratownicza! (...) Ludzie potem ignorują faktyczne karetki, robią zdjęcia i filmiki "że ratownicy" to zajmują się wszystkim, tylko nie pracą do nich należącą'' - komentuje pod zdjęciem ''drobiowego ambulansu" ratowniczka medyczna z Żor.

Jakub Nelle, ratownik medyczny, moderator społeczności Ratownictwo medyczne - łączy nas wspólna pasja na Fb przyznaje, że łudząco podobne do ambulansów pogotowia remontowe, studia tatuażu, samochody kurierów, są zjawiskiem dość częstym.

- Przepisy są, ale jak widać martwe, nikt ich nie egzekwuje. Rozwiązaniem sytuacji zdecydowanie byłaby nowelizacja ustawy lub wydanie odpowiedniego rozporządzenia, które regulowałoby oznakowanie i kolorystykę Zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego, oznakowanie i kolorystykę zespołów transportowych, oznakowanie i kolorystykę zespołów prywatnych oraz większy rygor dla osób, które posiadają pojazd, który spełnia role inną niż ta, do której został powołany - uważa Jakub Nelle.

Podobnie w przypadku ubioru ratowników medycznych. - Kolorystyka, wzór, oznaczenia itp. powinny zostać zastrzeżone i podzielone na wyżej już wymienione grupy. Jak widać na różnych serwisach zakupowych, można łatwo nabyć ambulans czy mundur ratownika medycznego. Wszystko jest ogólnie dostępne - dodaje autor ''Ratownictwo medyczne - łączy nas wspólna pasja''.

Zgłaszam, że ratownicy przewożą meble
Problem dostrzega również Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

- Rzeczywiście zauważamy, że samochody z oznakowaniem podobnym jak karetki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wykorzystywane są w celach innych niż medyczne i nie wpływa to dobrze na wizerunek ratownictwa medycznego. Zdarzały się nam interwencje mieszkańców czy mediów w takich sprawach i prośby o wyjaśnienie dlaczego ''ratownicy'' albo ''pogotowie'' przewozili ambulansem np. meble lub materiały budowlane. Okazywało się, oczywiście, że nie był to ambulans Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy KPR.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH