Podlaskie: tu również brakuje pieniędzy na tworzenie centrów zdrowia psychicznego

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, we wszystkich województwach powinny powstać regionalne centra zdrowia psychicznego. W Podlaskiem miało ich być kilkanaście, w tym sześć w Białymstoku.

Na razie w tym mieście działa jedna taka placówka. - To, że takich jednostek będzie w Białymstoku sześć, jest mało prawdopodobne - przyznała na konferencji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego w woj. podlaskim Katarzyna Kandefer z departamentu zdrowia Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Barierą są pieniądze, których na tworzenie centrów nie ma. Takie centra powinny tworzyć u siebie poszczególne powiaty - zaznaczyła Katarzyna Kandefer.

Ciągle też nie ma zatwierdzonego regionalnego programu ochrony zdrowia psychicznego w woj. podlaskim; projekt utknął w Agencji Oceny Technologii Medycznych. A zakłada on m.in. możliwość interwencji specjalistycznych na jak najwcześniejszym etapie zaburzeń. W woj. podlaskim nie brakuje natomiast poradni zdrowia psychicznego, choć są ulokowane głównie w Białymstoku. Za mało jest natomiast zespołów środowiskowych, oddziałów dziennych i opiekuńczych.

- Harmonogram wdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nie jest realizowany - mówił niedawno Rynkowi Zdrowia prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

Czyt. także: Narodowy program pozostaje wirtualny


Przypomnijmy, że rząd przyjął ten program już w grudniu 2010 roku. Jednym z jego głównych celów jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej. Ma temu służyć wdrożenie modelu zintegrowanej, środowiskowej opieki psychiatrycznej, w tym m.in. utworzenie na terenie województwa sieci centrów zdrowia psychicznego.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH