Podlaskie: podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą" Podlaskie: podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą". FOT. MetLife (zdjęcie ilustracyjne)

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, podsumowując w poniedziałek (9 kwietnia) akcję "SpoKREWnieni służbą" mówił, że wszyscy są spokrewnieni służbą Polsce. Podkreślił, że w województwie podlaskim zabrano niemal 430 litrów krwi od prawie tysiąca osób.

Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i trwała przez miesiąc. Jak podkreślało w komunikacie ministerstwo obrony, datę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ jest to święto państwowe, ustanowione "w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski".

Akcja "SpoKREWnieni służbą" odbyła się po raz drugi, ale po raz pierwszy uczestniczyło w niej Wojsko Polskie. Odbywała się pod honorowym patronatem szefa MON Mariusza Błaszczaka i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Zbiórki krwi organizowano w całym kraju, m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. W akcję włączali się również cywile.

W województwie podlaskim 1 marca krew można było oddać w ambulansie przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim i w "krwiobusie", który jeździł po mniejszych miejscowościach. Krew oddawano również w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz w jego oddziałach terenowych. Od 947 osób zebrano ponad 426 litrów krwi.

- Nie jest niczyim obowiązkiem oddawanie krwi, to jest wybór, to jest wola każdego - mówił na podsumowaniu akcji Jarosław Zieliński.

Poinformował, że najwięcej krwi podczas akcji oddali podlascy strażacy - ponad 141 litrów. Ponad 65 litrów oddali podlascy policjanci, 49 litrów - funkcjonariusze podlaskiej straży granicznej. Wiceminister powiedział, że żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddali ponad 47 litrów krwi, a żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ponad 45 litrów. Krew oddawali też uczniowie klas mundurowych oraz inni mieszkańcy województwa.

- To jest ważna akcja - powiedział Zieliński i dodał, że "wszyscy, którzy włączają się do tej akcji (...) pełnią służbę dla Rzeczpospolitej i to ich, nas wszystkich łączy". Wiceminister zapewnił, że w następnych latach akcja będzie kontynuowana.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wyniki akcji świadczą, iż została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców województwa i liczy na to, że "akcja będzie stanowić istotny wkład funkcjonariuszy i innych osób, by krwiodawstwo i krwiolecznictwo, ta pomoc drugiemu człowiekowi była jak najszersza".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH