Województwo podlaskie nie wykorzystuje wszystkich środków na profilaktykę nowotworów, choć i tak na tle innych regionów nie wypada najgorzej.

Pod względem objęcia badaniami populacji w profilaktyce raka piersi jest na trzecim miejscu, po województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim. Od 2007 do chwili obecnej przebadało się tu około 40 proc. pacjentek. W przypadku profilaktyki raka szyjki macicy województwo podlaskie plasuje się na piątym miejscu, chociaż z badań skorzystało zaledwie 25 proc. pacjentek.

W 2009 r. suma wartości umów zakontraktowanych w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ na profilaktykę raka piersi wynosiła 2 158 154,50 zł (za 11 miesiecy). W ciągu 11 miesięcy wykorzystano na ten cel 2 132 455 zł. Na profilaktykę raka szyjki macicy przeznaczono 2 069 265 zł, wykorzystano 1 504 180 zł. Co roku niewykorzystane środki są przesuwane na inne umowy.

W 2010 r. kontrakty na wszystkie świadczenia są mniejsze średnio o 5 proc.

– Na profilaktykę pieniędzy wystarczy na pewno. Badania cytologiczne i mammograficzne w ramach programu nie są limitowane. Choć jak pokazują dane dotyczące badań z zakresu raka szyjki macicy, wykonuje je zaledwie co czwarta uprawniona pacjentka, to z roku na rok wciąż przybywa pań dbających o zdrowie. Staramy się coraz lepiej oszacowywać dostępność do tych świadczeń i nie zdarzyło się, by zabrakło na nie pieniędzy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik POW NFZ.

Jak zapewnia rzecznik, środki, które nie będą wykorzystane w br., zostaną przeznaczone przede wszystkim na opłacenie nadwykonań w chemioterapii.

Tymczasem onkolodzy podkreślają, że choć widać efekty akcji profilaktycznych, wciąż wiele kobiet nie bada się lub decyduje się na badania za późno. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, prof. Piotr Knapp, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku szacuje, że w 2010 r. na raka szyjki macicy zachoruje na Podlasiu 120 kobiet, z czego połowa najprawdopodobniej umrze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH