PAP/Rynek Zdrowia | 27-04-2011 15:21

Podlaskie: pielęgniarki szkolą się w zakresie onkologii

Pielęgniarki rodzinne i środowiskowe z województwa podlaskiego biorą udział w szkoleniach z zakresu onkologii. Uczą się m.in. wykrywania nowotworów i udzielania wsparcia chorym.

Projekt "Minimum onkologiczne dla pielęgniarek POZ” realizowany jest przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych w ośmiu województwach. W sumie obejmie czterysta pielęgniarek.

W województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim szkolenia już się odbyły. Do końca czerwca 2011 roku podobne będą też w warmińsko-mazurskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim.

Projekt skierowany jest do pielęgniarek środowiskowych i rodzinnych z miejscowości, w których nie ma ośrodka onkologicznego oraz z wiejskich ośrodków zdrowia, w których pacjenci mają ograniczony dostęp do lekarza onkologa.

W Podlaskiem w projekcie bierze udział 41 pielęgniarek rodzinnych i środowiskowych m.in. z Hajnówki, Grajewa i Łomży. Jak powiedziała Sława Drozd-Korowaj, pielęgniarka środowiskowa z Hajnówki, coraz więcej pacjentów, którymi się zajmuje, to osoby z nowotworami, dlatego chciałaby się dowiedzieć, jak zajmować się chorymi, a także jak wspierać ich rodziny.

W ramach projektu pielęgniarki uczą się m.in. podstawowej opieki nad chorymi na nowotwory, minimalizowania objawów ubocznych leczenia, wykrywania nowotworów w ich wczesnym stadium, a także udzielania wsparcia chorym i ich rodzinom.

Szkolenia prowadzone są m.in. przez onkologa, psychologa i pielęgniarki onkologiczne. Jobda powiedziała, że zajęcia mają charakter interaktywny; oprócz wykładów, są także warsztaty, a uczestniczki mogą zadawać pytania w każdym momencie szkolenia.

Fundusze na realizację tego projektu pozyskano z grantu, przyznanego Ruchowi Społecznemu przez Fundację Bristol-Myers Squibb w ramach jej programu „Bridging Cancer Care”. To 90 tys. dolarów. Przeszkolone pielęgniarki będą miały za zadanie zdobytą wiedzę przekazać dalej, np. w formie spotkań z innymi pielęgniarkami.