Podlaskie: otwarto klinikę rehabilitacyjną dla dzieci

Pierwszą w Podlaskiem Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej otwarto we wtorek (1 marca) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Powstała dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich w ramach projektu "Dajmy szansę naszym dzieciom" realizowanego przez szpital.

W nowej klinice jest 12 łóżek. Lecznica została wyposażona w sprzęt do hydroterapii, kinezyterapii. Do tej pory w dziecięcym szpitalu klinicznym działał jedynie mały pododdział rehabilitacyjny z pięcioma łóżkami dla małych pacjentów. Prace nad utworzeniem kliniki trwały od 2009 r.

Dr hab. Wojciech Kułak z UDSK, kierownik Kliniki Rehabilitacji, koordynator projektu powiedział, że w placówce będą teraz mogły być rehabilitowane dzieci po poważnych urazach mózgowo-czaszkowych czy po wypadkach komunikacyjnych.

Dzieci po wypadkach były do tej pory leczone na oddziałach ortopedii w różnych miejscach w regionie. Klinika będzie też leczyć dzieci z różnymi dysfunkcjami narządów ruchu, dzieci z chorobami wrodzonymi, nieprawidłowościami w rozwoju.

W klinice będą leczone dzieci, które wymagają rehabilitacji całodobowej i mieszkają daleko do Białegostoku i nie są w stanie codziennie przyjeżdżać do szpitala – zaznaczyl Janusz Pomaski, dyrektor bialostockiego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Klinika ma kontrakt z NFZ na poziomie 2010 roku, choć możliwości leczenia ma znacznie większe. Jej kierownik liczy jednak, że kontrakt będzie renegocjowany za kilka miesięcy, bo klinika będzie mogła przyjąć rocznie nawet kilkuset pacjentów.

Klinika jest głównym efektem projektu „Dajmy szansę naszym dzieciom", który obejmuje również szkolenia dla rodziców i personelu medycznego, a także wydawanie specjalistycznych filmów instruktażowych dla rodziców i opiekunów chorych dzieci nt. metod rehabilitacji.

Cały projekt kosztował 533,5 tys. euro, z czego dotacja z Norweskiego Mechanizmu Finansowego to 453,4 tys. euro. Pozostała kwota – ponad 80 tys. euro jest dotacją z Ministerstwa Zdrowia. Na sprzęt medyczny przeznaczono ponad 44 tys. euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH