Podlaskie: oddział psychiatryczny dla dzieci został zamknięty

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy zamknął jedyny w woj. podlaskim szpitalny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

Zapytany o sprawę Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przyznaje, że obecnie nie ma w regionie innej placówki, która udzielałaby świadczeń w zakresie stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. 

"POW NFZ nie ma w chwili obecnej zawartej umowy na udzielanie świadczeń w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w warunkach stacjonarnych, zapewnia natomiast dostęp do świadczeń w oddziale dziennym (świadczenia dzienne psychiatryczne rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży) i w warunkach ambulatoryjnych (świadczenia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży)" ‒ napisano w informacji przesłanej przez biuro rzecznika prasowego podlaskiego NFZ portalowi rynekzdrowia.pl. 

Fundusz rozpoczął starania o znalezienie innego świadczeniodawcy w tym zakresie. Niestety, nie wpłynęła żadna oferta, więc postępowanie unieważniono.

Powodem, dla którego szpital w Choroszczy musiał zamknąć oddział dla dzieci i młodzieży jest brak lekarzy. Halina Kądziela-Olech, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zwraca uwagę, że brak lekarzy odpowiednich specjalności w województwie jest spowodowany m.in. zaniedbaniami w zakresie kształcenia.

‒ Najpierw ograniczono  ścieżkę specjalizacyjną. Zaniedbano tę sprawę, kiedy na oddziale w szpitalu byli jeszcze dwaj specjaliści ‒ mówi Halina Kądziela-Olech w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. 

NFZ tylko kontraktuje świadczenia i nie odpowiada za prowadzenie zakładów psychiatrycznej opieki zdrowotnej, który to obowiązek ‒ jak przypomina Gazeta Wyborcza, powołując się na ustawę o ochronie zdrowia psychicznego ‒ spoczywa na samorządzie województwa, który prowadzi zakłady psychiatrycznej opieki zdrowotnej. 

‒ Podlaski NFZ ma środki na takie świadczenia dla dzieci. Jeśli tylko na terenie naszego województwa pojawi się podmiot, który będzie gotowy do udzielania tego typu świadczeń, natychmiast ogłosimy konkurs i takie świadczenia zostaną zakupione ‒ czytamy w informacji Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH