Podlaskie: nadal zbyt mało dawców narządów do przeszczepów Dawstwo komórek, tkanek, narządów od osób żywych i od zmarłych jest jednym z "zadań" szpitali Fot. Tereq Salahuddin/Flickr_(CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce jest wciąż za mało dawców tkanek i narządów do przeszczepu, a diagnoza tej sytuacji jest złożona - mówili w piątek w Białymstoku uczestnicy spotkania u wojewody podlaskiego nt. postaw wobec donacji narządów.

Wzięli w nim udział lekarze, przedstawiciel "Poltransplantu" i duchowny Cerkwi prawosławnej.

W 2011 r. środowiska lekarskie, samorządowe oraz kościelne podpisały w Białymstoku deklarację - porozumienie na rzecz transplantacji, którego głównym celem jest - jak przypomniał w piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski - działanie na rzecz zwiększania liczby przeszczepów w regionie.

Wojewoda wyjaśnił, że chodzi o to, by program pomocy w zachowaniu życia i zdrowia poprzez transplantację narządów był jak najbardziej dostępny, powszechny w całym kraju, a w szczególności w województwie podlaskim. Dodał, że chodzi także o to, aby mówić, że przeszczepy to ratowanie życia i nie powinny - przy zachowaniu wszystkich standardów - budzić "etycznych oporów".

Dr hab. Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" wskazywał, że brak dawców to nadal problem transplantologii.

- Dawstwo komórek, tkanek, narządów od osób żywych i od zmarłych jest jednym z "zadań" szpitali - mówił Czerwiński. - Czy chcemy, czy nie chcemy, to każdy szpital uniwersytecki, wojewódzki, powiatowy, ma obowiązek organizowania dawstwa komórek, tkanek i narządów - podkreślił.

Podał, że zajmuje się tym około 100 spośród 400 szpitali w Polsce, które mają obowiązek pobierania narządów. Zaznaczył, że jest to złożony problem, na który składają się przyczyny historyczne, zwyczajowe, a w najmniejszym stopniu religijne czy finansowe.

- Musi być pewien obyczaj, system jakości w szpitalu, jeden lub dwóch ludzi, którzy wezmą na siebie - a nie będą od siebie odpychać - to trudne zagadnienie, jakim jest stwierdzanie śmierci według kryteriów neurologicznych - wyjaśniał Czerwiński. Dodał, że polskie prawo dotyczące transplantacji jest "naprawdę przyzwoite". Choć ustawa transplantacyjna ma być zmieniana, to "jej filary nie ulegną zmianie".

Prof. Marek Gacko, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej poinformował, że w ciągu 29 lat, od kiedy prowadzone są w regionie przeszczepy nerek, dokonano 549 przeszczepień tych narządów. W 2017 r. było ich 17, w 2016 r. 33, najwięcej - 40 - w 2006 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH