Podlaskie: dotacje z UE m.in. na poprawę jakości wody Modernizacje ujęć wody czy stacji uzdatniania wody to szczególnie promowane projekty Fot. Archiwum

Dotacje z UE m.in. na inwestycje w poprawę jakości wody będą mogły w 2017 r. dostać podlaskie samorządy w ramach konkursów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pieniądze w tym programie kończą się już w regionie.

Łączna pula na inwestycje wodno-ściekowe to 12,5 mln euro. Wnioski można składać do końca stycznia - konkurs trwa od grudnia.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreśla, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, dla województwa podlaskiego ma znaczenie szczególne, bo większość obszarów regionu to tereny wiejskie. Poinformował, że większość środków w PROW w regionie - 75 proc. - już jest zakontraktowana. Na lata 2014-2020, w części PROW, za którą odpowiada samorząd województwa, Podlaskie ma 83 mln euro. Od początku samorząd województwa podkreślał, że tych pieniędzy jest za mało.

- PROW cieszy się takim zainteresowaniem, że być może będą to ostatnie konkursy, chyba, że pojawią się oszczędności poprzetargowe. Ale to już naprawdę resztki pieniędzy - zaznaczyła dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego  Elżbieta Filipowicz.

W trwającym konkursie na inwestycje wodno-ściekowe, samorządy - zwłaszcza te poza aglomeracjami - mogą się starać o maksimum 2 mln zł dotacji np. na takie inwestycje jak modernizacje ujęć wody czy stacji uzdatniania wody.

Tego typu projekty są szczególnie promowane. Elżbieta Filipowicz wyjaśnia, że takie stacje i ujęcia w Podlaskiem są stare i niedostosowane do obecnego, znacznie większego niż wiele lat temu zapotrzebowania na wodę na wsi. Na razie żadna gmina nie złożyła jeszcze wniosku o dotację.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH