Podlaskie: brakuje oddziału psychiatrycznego dla dzieci

Od ponad roku w województwie podlaskim nie ma zakontraktowanego świadczenia obejmującego stacjonarną opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Z tego powodu pacjenci muszą dojeżdżać ok. 200 kilometrów do szpitali w Warszawie lub Olsztynie.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyznał, że brak psychiatrycznego oddziału stacjonarnego dla dzieci jest największym problemem, z jakim boryka się Fundusz w tym regionie.

- Wiadomo, że są nieletni, którzy potrzebują takiego oddziału. Trudno nam dokładnie ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu świadczenia w województwie, wiadomo jednak, że w ubiegłym roku ze szpitalnego leczenia psychiatrycznego w ościennych województwach skorzystało 103 dzieci z naszego regionu - stwierdza Dębski.

- Aby uzyskać profesjonalną pomoc zmuszeni byli dojeżdżać ok. 200 kilometrów - do szpitala w Warszawie lub w Olsztynie. Możemy przypuszczać, że niektórzy rodzice wiedząc, że nie ma tu takiego oddziału w ogóle zrezygnowali z leczenia - dodaje. 

Problem z dostępem do świadczeń z tego zakresu pojawił się w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Do tego czasu OW NFZ miał podpisany kontrakt na stacjonarną opiekę psychiatryczna dla dzieci i młodzieży ze Szpitalem Psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Niestety, z uwagi na brak specjalistów, szpital umowę rozwiązał.

- Od tej pory nasz oddział organizował kilka konkursów, żeby wyłonić nowego świadczeniodawcę. Niestety, nie zgłosił się ani jeden podmiot, który byłby w stanie taki oddział poprowadzić - wyjaśnia Dębski.

I dodaje: - Ostatni konkurs odbył się w połowie kwietnia i chociaż zaproponowaliśmy kwotę 600 tys. zł na okres od maja do grudnia, a stawka ta nie odbiegała od tych jakie są w innych regionach kraju, nie znalazł się żaden chętny.

Problem dostrzegają też władze województwa, które na 14 maja zaplanowały spotkanie wszystkich podmiotów zainteresowanych jego rozwiązaniem. Obecni będą zarówno przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, NFZ, Okręgowej Izby Lekarskiej, konsultanci wojewódzcy w dziedzinie psychiatrii i świadczeniodawcy.

- Nie liczymy na to, że pojawi się nowy podmiot, który mógłby taki oddział otworzyć. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się zachęcić któregoś ze świadczeniodawców obecnych na naszym rynku do otwarcia takiego oddziału - przyznaje Adam Dębski.

W jego ocenie wspomniany oddział można by otworzyć w szpitalu, w którym funkcjonuje oddział psychiatryczny dla dorosłych. To jedna z możliwości, która wydaje się najbardziej realna, tym bardziej, że na terenie województwa jest zakontraktowanych sześć oddziałów psychiatrycznych dla dorosłych: w Hajnówce, Suwałkach, Choroszczy, Grajewie, Kolnie i Łomży. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH