Podlaskie: będą interweniować ws. hospicjum w Augustowie

W związku z nieprawidłowościami w rozliczeniami NFZ nie wypłacił należnych środków hospicjum w Augustowie. W placówce zabrakło środków na leki i jedzenie podopiecznych. Gazeta Wyborcza informuje, że w sprawie hospicjum interweniować mają poseł PO Robert Tyszkiewicz, jak i starosta powiatu augustowskiego Franciszek Wiśniewski.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ nakazał Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie zwrot blisko 400 tys. zł. Z kontroli Funduszu wynikało, że jednostka bezpodstawnie zawyżyła rozliczenia świadczeń w latach 2011 i 2012 r. na łączną kwotę ponad 393 tys. zł. Według NFZ wartość świadczeń była zawyżana nawet trzykrotnie.

Jak wyjaśniała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Jopich, z biura prasowego Podlaskiego OW NFZ, hospicjum nie skorzystało z drogi odwoławczej, co wstrzymywałoby windykację. Według Jopich hospicjum nie skorzystało też z możliwości złożenia wniosku o rozłożenie należności na raty.

- Podlaski OW NFZ przekazał sprawę do prokuratury i zawiadomił organ założycielski placówki - informuje.

Podkreśliła jednocześnie, że mimo tych działań, rozłożenie płatności na raty nadal jest możliwe.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Od poniedziałku (15 października) hospicjum nie ma pieniędzy na leki i jedzenie dla podopiecznych. Dyrektor placówki uważa, że nie było informowana przez NFZ, że jednostka ma zwrócić pieniądze. Podkreśla, że dostała zapewnienie, iż starosta będzie interweniował w tej sprawie w NFZ. Tylko to wszystko rozciąga się w czasie, a pieniędzy brakuje już dzisiaj.

"Jestem przekonany, że nie można rozwiązywać tej sytuacji w sposób, który godzi w dobro pacjentów, a może wręcz naraża ich zdrowie. Nie wskazano też alternatywnego miejsca pomocy, a to jest moim zdaniem sprzeczne z obowiązującym w Polsce systemem opieki zdrowotnej i przepisami zawartymi w Konstytucji RP" - napisał poseł Robert Tyszkiewicz w piśmie skierowanym do dyrektora NFZ w Białymstoku.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH