Podlaskie: 13 tys. profilaktycznych badań płuc

W ramach akcji "Szansa na zdrowe społeczeństwo Podlasia" po woj. podlaskim kursuje ambulans z nowoczesnym sprzętem do badań płuc.

W ambulansie można przeprowadzić badania prześwietlenia płuc oraz spirometrii.

– Będą mogły z nich skorzystać osoby zaliczające się do grupy ryzyka: powyżej 40. roku życia, zgłaszające objawy, np. kaszel, duszność, szybkie męczenie się, oraz osoby długo palące papierosy – powiedziała Teresa Kamińska, dyrektor Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku, do którego najczęściej trafiają chorzy na gruźlicę z regionu.

Dodała, że do rozpoczętych właśnie badań pacjentów zgłaszały wcześniej ośrodki pomocy społecznej, które znają historie chorób tych osób, jak również lekarze rodzinni. Celem projektu jest wykrycie osób chorych na gruźlicę.

– Ambulans pojedzie do tych miejscowości, gdzie historycznie najwięcej było przypadków gruźlicy. W Podlaskiem zawsze były wysokie wskaźniki zachorowań na gruźlicę – dodała Kamińska.

Podkreśliła, że obecnie w regionie nie ma wystarczającej profilaktyki, a niektóre szpitalne oddziały gruźlicze, jak np. w Suwałkach czy Sokółce, zostały zlikwidowane.

–  Co roku zgłasza się do nas w skali województwa ok. 200 pacjentów. Są to bardzo ciężko chore osoby, zmiany w płucach są obustronne i rozległe i mimo że ten pacjent się wyleczy i nie zakaża otoczenia, to jest już inwalidą oddechowym. Są to ciężko chore osoby, które nie rokują powrotu do pracy –  powiedziała Kamińska.

Badania potrwają do września 2010 r. Całkowity koszt projektu to ponad 400 tys. euro. Został dofinansowany z funduszy norweskich (350 tys. euro), pozostałą część kosztów pokrył Podlaski Urząd Marszałkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH