Podlasie: profilaktyka zdrowotna w gabinecie lekarza POZ

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz obiecuje lekarzom POZ dodatkowe badania profilaktyczne dla pacjentów. - To konstruktywny sposób na zagospodarowanie pieniędzy uzyskanych z list lekarzy rodzinnych, po usunięciu z nich pacjentów nieubezpieczonych - wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ, Andrzej Troszyński.

"Gazeta Współczesna" informuje, że wśród propozycji nowych programów profilaktycznych ma znaleźć się m.in. regularny przegląd stanu zdrowia dla osób, które ukończyły 45 rok życia, cyklicznie co 5 lat. W jego zakres wchodziłoby m.in. spoczynkowe badanie EKG, badanie poziomu glukozy, cholesterolu, morfologia oraz badanie moczu. Dodatkowy zestaw badań dotyczyłby palaczy.

NFZ proponuje także wzmocnienie od przyszłego roku aktywności pielęgniarek POZ w zapobieganiu otyłości u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, a także w sprawowaniu domowej opieki nad osobami z przewlekłymi ranami.

Rzecznik Funduszu Andrzej Troszyński podkreśla jednak, że to na razie propozycje - na konkrety trzeba poczekać, zapewne do jesieni.

Biuro rzecznika prasowego NFZ przypomina, że obecnie do dyspozycji pacjenta pozostaje pięć programów profilaktycznych. Pierwszy z nich - wczesnego wykrywania raka piersi - adresowany jest  do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z mammografi w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po 12 miesiącach.

Z programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy. 

Trzecim programem jest profilaktyka chorób układu krążenia, kierowana do osób, które w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat i są obciążone czynnikami ryzyka takimi jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Profilaktyka gruźlicy obejmuje osoby dorosłe, nie posiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym - w szczególności: osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi z już rozpoznaną gruźlicą lub osoby predysponowane, np. bezdomne czy bezrobotne. 

Profilaktyka chorób odtytoniowych (w tym POChP) adresowana jest z kolei do osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP - do kobiet i mężczyzn między 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Oprócz tego kobiety po 35 roku życia będące w ciąży mogą skorzystać z badań prenatalnych.

Jak wynika z danych Podlaskiego OW NFZ, w 2011 r. na samą profilaktykę kardiologiczną wydano na Podlasiu 79,2 tys. zł (przebadano 1650 osób). W 2012 r. była to kwota 92,3 tys. zł (1923 osoby). W pierwszym półroczu br. wydano 27,5 tys. zł (574 osoby).  Z kolei z programu profilaktyki gruźlicy, skorzystało w 2011 r. 8919 osób (wydano na ten cel 35,6 tys. zł), w 2012 r. - 6945 osób (27,7 tys. zł) a w I półroczu 2013 r. - 1896 osób (wydano 7,5 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH