Podkarpackie: transrelaksacja hipnotyczna alternatywą dla znieczulenia podczas porodu?

W Szpitalu Powiatowym im. PCK w Nisku przy wprowadzeniu w stan transrelaksacji hipnotycznej jako niefarmakologicznej metody znoszenia bólu porodowego urodziło już około 20 kobiet.

Specjalny gabinet, w którym kobiety chcące skorzystać z tej metody łagodzenia bólu porodowego przygotowywane są do transrelaksacji, działa na oddziale ginekologiczno-położniczym w niżańskim szpitalu już prawie rok. Dotychczas z tego wsparcia podczas porodu skorzystało ok. 20 pacjentek. Do zastosowanie metody podczas porodu przygotowuje się kolejnych dziesięć.

Jak wyjaśnia dr Jerzy Piechnik, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w niżańskiej lecznicy, transrelaksacja hipnotyczna to stan zbliżony do uśpienia, nie mający jednak nic wspólnego z normalnym snem.

- Osoba wprowadzona w trans może wykonywać różne czynności, odbierać wrażenia zmysłowe i skupiać uwagę. Jej ciało jest uśpione, lecz mózg pozostaje aktywny. Wywołanie stanu transu jest możliwe tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta i z zachowaniem jego całkowitej świadomości umysłu w czasie trwania całego seansu. W każdej chwili osoba poddającą się hipnozie może sama przerwać zabieg, jeżeli uzna to za konieczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Piechnik.

Poprzez sugestię hipnotyczną można wpłynąć na krążenie krwi, przyśpieszyć bądź spowolnić pracę serca, zmienić funkcjonowanie gruczołów i narządów, podnieść lub obniżyć temperaturę ciała, znieść odczucie bólu.

Dr Piechnik, który szkolił się w dziedzinie hipnozy, powołuje się na badania zespołu polskich uczonych z Uniwersytetu Jagielońskiego: prof. J. Aleksandrowicza, dr. M. Bindera i prof. A. Urbanika, którzy prowadząc badania z użyciem rezonansu magnetycznego zauważyli, że w trakcie transu hipnotycznego koncentracja umysłu skupiona na przedmiocie, wyobrażeniu lub osobie przekazana za pomocą sugestii, jest tak silna, że blokuje samoistnie odbiór wszystkich innych bodźców.

- Sugestia „nie boli” przekazana w stanie głębokiego transu hipnotycznego powoduje zniesienie odczucia bólu, przynosi rozluźnienie, odprężenie, relaks i wypoczynek. Tego doświadczają rodzące u nas kobiety, które zdecydowały się na tę metodę - zapewnia lekarz.

Jak podkreśla, poród to „bomba emocjonalna”, na którą składają się lęki, obawa, zasłyszane opowieść o wielogodzinnym rodzeniu i bólu, złe doświadczenia z poprzednich porodów czy innych pobytów szpitalnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH