Podkarpackie: tłumacze języka migowego pomogą niesłyszącym w urzędzie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki przygotowuje rejestr tłumaczy polskiego języka migowego. Niesłyszący mają otrzymać bezpłatną pomoc podczas załatwiania spraw w urzędzie - poinformowała w środę (27 czerwca) rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś.

Oczoś dodała, że do rejestru zgłaszać się mogą tłumacze znający: polski język migowy, system językowo-migowy oraz sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych.

Tłumacze powinni składać wnioski o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem potwierdzającym znajomość jednej z form komunikowania się, do sekretariatu wydziału polityki społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Oczoś podkreśliła, że dzięki rejestrowi będzie możliwe zapewnienie osobom niesłyszącym bezpłatnej pomocy w załatwianiu spraw w urzędzie. Przed wizytą w placówce trzeba będzie jednak wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej urzędu.

- Jest on dostępny również w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie urzędu. Pracownicy zostali przeszkoleni z podstaw języka migowego - informowała rzeczniczka. Dodała, że osoba, która zamierza skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego powinna podać w formularzu swoje dane oraz wskazać sprawę do załatwienia, a także określić termin wizyty w urzędzie.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim 32 pracowników odbyło kurs podstaw języka migowego. Mogą oni służyć pomocą w załatwieniu podstawowych spraw. W sprawach bardziej złożonych wymagana jest obecność zawodowego tłumacza.

Oczoś zaznaczyła, że z rejestru tłumaczy języka migowego będą mogły korzystać samorządy z całego regionu.- Rejestr będzie umieszczony na naszej stronie internetowej. Każdy urząd, który będzie potrzebował pomocy tłumacza, będzie mógł znaleźć w wykazie odpowiednią osobę i skorzystać z jej usług - dodała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH