Podkarpackie: WOŚP szkoli z udzielania pierwszej pomocy

Instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęli na Podkarpaciu kolejny sezon szkoleń dla nauczycieli w udzielaniu pierwszej pomocy.

Od 2006 r. w całym kraju przeszkolono w tej dziedzinie 19,5 tys. nauczycieli z ponad 10 tys. szkół. W tym roku szkolnym jako pierwszych przeszkolono nauczycieli w Sanoku i Alfredówce w powiecie tarnobrzeskim. Szkolenia w Rzeszowie odbędą się 13 października.

– Instruktorzy uczą nauczycieli nauczania zintegrowanego, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Ci z kolei przekazują wiedzę swoim podopiecznym, przygotowując dla nich specjalne lekcje – powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

Akcja odbywa się w ramach programu Ratujemy i Uczymy Ratować, który fundacja Jurka Owsiaka prowadzi od 2006 roku. Kursy prowadzone są w całym kraju przez cały rok szkolny. Skierowane są do nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. Odbywają się one w ciągu jednego dnia, przez sześć godzin. W szkoleniach bierze udział po dwoje nauczycieli z 15-20 szkół podstawowych. Po zakończeniu szkolenia zdają oni egzamin i otrzymują certyfikat.

Dotychczas od 2006 r. w ramach akcji przeszkolono prawie 19,5 tys. nauczycieli z ponad 10 tys. szkół. Oznacza to, że programem objętych jest ponad milion dzieci. Oprócz praktycznych umiejętności organizatorzy zapewniają nauczycielom oraz szkołom wszystkie materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji wśród uczniów.

Dobies dodał, że po kursie każda placówka dostaje nieodpłatnie sprzęt potrzebny do nauki pierwszej pomocy. Są to między innymi fantomy, czyli manekiny do ćwiczeń, podręczniki dla uczniów i nauczycieli, płyty DVD. Ponadto na prośbę szkół dosyłane są kolejne partie podręczników dla następnych roczników uczniów.

W 2006 roku Fundacja otrzymała nagrodę „Lider Medycyny 2006” oraz tytuł Przyjaciela Szkoły i wyróżnienie za Inicjatywę Roku.

Rzecznik podkreślił, że WOŚP prowadzi rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej starając się, aby w roku 2012 nauka pierwszej pomocy była przedmiotem obowiązkowym we wszystkich typach szkół. Od stycznia 2008 roku Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej RP. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH