Podkarpacie: ratownictwo medyczne wśród priorytetów wojewody

Otwarcie czterech dyspozytorni medycznych i wybudowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie - to priorytety wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej na 2015 rok.

W środę (14 stycznia) na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda przedstawiła najważniejsze działania, jakie zamierza podjąć w nowym roku. Chomycz-Śmigielska podkreśliła, że w roku 2015 zajdzie wiele zmian na Podkarpaciu, jeśli chodzi o państwowe ratownictwo medyczne.

- Do końca roku zostaną otwarte skoncentrowane dyspozytornie medyczne w Przemyślu, Sanoku, Krośnie i Mielcu. Każda z nich będzie obejmowała po kilka powiatów - dodała.

Rok temu uruchomiona została taka dyspozytornia w Rzeszowie, ma ona do dyspozycji 17 karetek i obejmuje cztery powiaty. Wojewoda zaznaczyła, że taka forma działania ratownictwa jest znacznie lepsza niż funkcjonująca do tej pory w oparciu o granice powiatu.

- Najlepszym przykładem, jak dobrze zadziałała rzeszowska dyspozytornia jest niedawny pożar w Domu Pomocy Społecznej w Górnie. Dyspozytor w ciągu trzech minut wysłał taką liczbę karetek, jaka była potrzebna, czyli 9. Od razu wiedział ile karetek ma do dyspozycji, nie musiał ich szukać i zastanawiać się skąd je ściągnąć - zaznaczyła wojewoda.

Zdaniem Chomycz-Śmigielskiej, powstanie kolejnych czterech skoncentrowanych dyspozytorni ma duże znaczenie dla mieszkańców Podkarpacia, bo w przypadku zdarzeń masowych pomoc będzie docierać szybciej i z dużo lepszym efektem.

Kolejną ważną inwestycją w zakresie ratownictwa w regionie będzie dokończenie budowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, to tutaj będą odbierane telefony z numeru 112 z całego regionu. Inwestycja została rozpoczęta we wrześniu 2014 r., wykonano już fundamenty, do końca tego roku budynek ma być gotowy.

Wojewoda tłumaczyła, że potrzeba budowy nowego obiektu wynika z zapisów m. in. ustawy z 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego. Zakłada ona, że operatorzy w centrum docelowo będą odbierać zgłoszenia ze wszystkich numerów alarmowych - nie tylko 112 i 999, ale w kolejnych latach także 998, 997, pogotowie gazowe, energetyczne, wodno-kanalizacyjne i ciepłownicze.

- W związku z tym istnieje potrzeba zapewnienia właściwych warunków lokalowych oraz wymagań technicznych - mówiła Chomycz-Śmigielska.

Koszt budowy rzeszowskiego centrum to ok. 6 mln zł. Jego budowa ma być dofinansowana ze środków unijnych.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH