Podkarpacie: kolejny szpital wykonuje zabieg ablacji

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku dołączyło do grona placówek przeprowadzających zabiegi ablacji.

Na Podkarpaciu operacje eliminujące arytmię serca wykonuje też Wojewódzki Szpital w Przemyślu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie.

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych NZOZ w Sanoku szczyciło się dotąd wykonywaniem operacji naczyniowych - udrożnienia tętnic biodrowych oraz udrożnienia tętnicy udowej. Portal nowiny24.pl poinformował, że w Sanoku 27 kwietnia br., pod kierunkiem Sebastiana Steca przeprowadzono również zabieg ablacji u trzech pacjentek, które miały napadowe częstoskurcze.

- Moglibyśmy wykonywać znacznie więcej tych zabiegów, ale, niestety, mamy tylko jeden stół operacyjny - wyjaśnił Andrzej Wiśniewski, kierownik pracowni hemodynamiki CISN w Sanoku.

Dodajmy, że średni czas oczekiwania na ablację wynosi w Polsce około 12 tygodni, na koronarografię - 4 tygodnie, angioplastykę - 2 tygodnie.

Problemem jest dostępność ablacji. "Obecnie wskazania do takiego leczenia ma ponad 100 tys. pacjentów w Polsce. Priorytetem staje się tworzenie nowych ośrodków i szkolenie lekarzy do tej kategorii zabiegów" - pisał w portalu rynekzdrowia.pl dr Edward Koźluk, wskazując, że ablacja jest najbardziej efektywną i bezpieczną metodą leczenia migotania przedsionków.

Zwracał uwagę, że ponieważ czas nauki jest długi, podobnie jak późniejsza tzw. krzywa uczenia, rozwiązaniem może być też wdrożenie łatwiejszych i mniej ryzykownych nowoczesnych technik zabiegowych, które obecnie są w Polsce, niestety, zbyt drogie.

"Szczególnie należałoby podkreślić krioablację balonową, która jest znacznie prostsza technicznie i według wstępnych doniesień, również bezpieczniejsza" - przekonywał dr Koźluk.

Czytaj też: Wskazania, możliwości i kilka ograniczeń

Na problem dostępności i szkolenia zwrócono uwagę w czerwcu ub.r. podczas corocznego spotkania konsultantów wojewódzkich w dziedzinie kardiologii. Za wyzwanie uznano wówczas kwestię szkolenia specjalistów, którzy mogą przeprowadzać te zabiegi.

Poinformowano także, iż liczba ośrodków, w których dostępne są zabiegi ablacji w 2011 r. wzrosła do 47.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH