Podkarpacie: do akcji wkroczą  koordynatorzy ds. transplantacji

I uświadamiać będą potrzebę poboru narządów do przeszczepu. Nie ma co brać ich z sobą do ziemi!

Podkarpacie jest na przedostatnim miejscu w kraju pod względem pobieranych do przeszczepu narządów. Tę trudną sytuację próbują zmienić koordynatorzy transplantologii, którzy przeszli specjalne kursy.

Dr Tadeusz Nowosad, były ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie, który w kursach również uczestniczył twierdzi, że Podkarpacie na tle kraju i Europy wypada źle. W jego opinii transplantacji w tym regionie właściwie nie ma. W Polsce przoduje województwo zachodniopomorskie.

Przyczyn takiego stanu dr Nowosad upatruje w braku świadomości w społeczeństwie, że jeden człowiek, jako dawca organów, może uratować życie siedmiu, ośmiu osobom.

Sprawa pobrania organów do przeszczepu jest prosta, gdy ktoś ma zaświadczenie potwierdzające dawstwo organów. Jego formularz można pobrać z internetu. Może też być własnoręcznie na kartce wyrażona taka wola, poświadczona przez dwóch świadków. Wystarczy nawet ustnie złożone przy dwóch świadkach oświadczenie woli dysponowania swoimi narządami. Wówczas rodzina nie ma zastrzeżeń.

Natomiast w przypadku, kiedy ma pisemnej zgody, zadaniem koordynatorów jest rozmowa rodziną zmarłego, mimo iż w Polsce jest jednak zwyczaj tzw. domniemanej woli, tzn. jeżeli ktoś nie zgłosił swojego sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, to jest to traktowane na równi z wyrażeniem zgody.

Liczba oczekujących na przeszczep w kraju wydłuża się, bo dawców jest za mało.  Na Mazowszu wskaźnik wynosi do 15,4 zmarłych dawców. Najniżej w rankingu plasują się województwa małopolskie i podkarpackie (do 2,4 dawców na milion mieszkańców). Najlepiej – województwo zachodniopomorskie – ponad 40 zmarłych dawców.

Transplantolodzy liczą na to, że koordynatorzy właśnie poprawią statystyki.

Więcej w tygodniku Niedziela.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH