Dyżurująca karetka pogotowia może transportować pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala, nie może jednak przewieść chorego z jednego szpitala do drugiego. - To wadliwość systemu - mówią dyrektorzy lecznic w Toruniu.

Najbardziej dramatycznie ilustruje tę sytuację niedawny wypadek kolonisty w Krynicy. Dziecka nie udało się uratować, bo zbyt późno rozpoczęto jego transport do szpitala o wyższym stopniu referencyjności. Dyspozytorka zgodnie prawem nie zezwalała na wyjazd jedynej karetki poza granice powiatu. - Ustawa, która weszła w życie z początkiem tego roku nie zapewnia pacjentom całkowitej ochrony – przekonują dyrektorzy placówek.

Dlatego, aby w Toruniu można było przewozić pacjentów pomiędzy placówkami, zarządzający nimi dyrektorzy utrzymują za ponad 90 tysięcy złotych miesięcznie karetkę pogotowia. Nie kryją, że to nie zapewni całkowitej ochrony. Argumentują, że w przypadku gdy choćby dwóch pacjentów w tym samym czasie potrzebowało transportu, to jeden z nich musi czekać – rodzi się jednak pytanie czy będzie mógł czekać?

Na utrzymanie karetki placówki nie otrzymują środków z NFZ-etu. Muszą je wygospodarować ze swych budżetów.

Na całe szczęście w Toruniu do przetargu zgłosiło się pogotowie, ale co w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie np. pogotowie nie ma wystarczającego taboru by świadczyć usługi szpitalom.

Interpretacja zapisów ustawy o systemie ratownictwa medycznego w kwestii dotyczącej finansowania transportu między szpitalami budzi wątpliwości.  Zdaniem posła Macieja Orzechowskiego z komisji zdrowia wysłanie karetki do odległego, właściwego szpitala w przypadku zagrożenia życia nie skutkowałoby karą. Innego zdania jest Henryk Wróbel dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Toruniu. W jego opinii byłoby to łamanie prawa.

Dlatego Orzechowski zapewnia, że zwróci się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą wyjaśniania wszelkich wątpliwości wynikających z zapisów prawnych. Zaznacza jednocześnie, że jeżeli przepisy faktycznie uniemożliwiają pełną ochronę życia ludzkiego, to posłowie poczynią kroki mające na celu zmiany systemowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH