Dyżurująca karetka pogotowia może transportować pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala, nie może jednak przewieść chorego z jednego szpitala do drugiego. - To wadliwość systemu - mówią dyrektorzy lecznic w Toruniu.

Najbardziej dramatycznie ilustruje tę sytuację niedawny wypadek kolonisty w Krynicy. Dziecka nie udało się uratować, bo zbyt późno rozpoczęto jego transport do szpitala o wyższym stopniu referencyjności. Dyspozytorka zgodnie prawem nie zezwalała na wyjazd jedynej karetki poza granice powiatu. - Ustawa, która weszła w życie z początkiem tego roku nie zapewnia pacjentom całkowitej ochrony – przekonują dyrektorzy placówek.

Dlatego, aby w Toruniu można było przewozić pacjentów pomiędzy placówkami, zarządzający nimi dyrektorzy utrzymują za ponad 90 tysięcy złotych miesięcznie karetkę pogotowia. Nie kryją, że to nie zapewni całkowitej ochrony. Argumentują, że w przypadku gdy choćby dwóch pacjentów w tym samym czasie potrzebowało transportu, to jeden z nich musi czekać – rodzi się jednak pytanie czy będzie mógł czekać?

Na utrzymanie karetki placówki nie otrzymują środków z NFZ-etu. Muszą je wygospodarować ze swych budżetów.

Na całe szczęście w Toruniu do przetargu zgłosiło się pogotowie, ale co w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie np. pogotowie nie ma wystarczającego taboru by świadczyć usługi szpitalom.

Interpretacja zapisów ustawy o systemie ratownictwa medycznego w kwestii dotyczącej finansowania transportu między szpitalami budzi wątpliwości.  Zdaniem posła Macieja Orzechowskiego z komisji zdrowia wysłanie karetki do odległego, właściwego szpitala w przypadku zagrożenia życia nie skutkowałoby karą. Innego zdania jest Henryk Wróbel dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Toruniu. W jego opinii byłoby to łamanie prawa.

Dlatego Orzechowski zapewnia, że zwróci się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą wyjaśniania wszelkich wątpliwości wynikających z zapisów prawnych. Zaznacza jednocześnie, że jeżeli przepisy faktycznie uniemożliwiają pełną ochronę życia ludzkiego, to posłowie poczynią kroki mające na celu zmiany systemowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH