Po raz pierwszy w Europie przeszczepiono serce, które przestało bić Fot. Archiwum

Pierwszy w Europie przeszczep serca, które przestało bić w ciele dawcy, przeprowadzili lekarze ze szpitala Papworth w Cambridgeshire. To kolejny taki zabieg na świecie. Szacuje się, że tego typu przeszczepy mogą pozwolić na zwiększenie liczby transplantacji serca nawet o 25 proc.

Pierwszą taką operację wykonał w sierpniu 2014 roku zespół lekarzy z St Vincent's Hospital w Sydney. Do tego czasu, w odróżnieniu od nerek, wątroby czy innych narządów, serce do przeszczepu pobierano wyłącznie od osoby z zachowanym krążeniem krwi, u której stwierdzono śmierć mózgu. Pobrany narząd umieszczano w pojemniku z lodem, gdzie mogło być przechowywane najwyżej około czterech godzin.

Serce w pudełku

Australijskim transplantologom udało się "ożywić" serce, które przestało bić u dawcy na 20 minut przed pobraniem, a technika, którą posłużyli się Australijczycy, polegała na pobraniu "martwego" serca i umieszczeniu go w urządzeniu przywracającym jego czynność, tzw. "heart-in-a-box" ("serce w pudełku"). Narząd jest w nim ogrzewany, przywraca się w nim bicie, a odżywczy płyn zmniejsza uszkodzenie tkanek.

Pierwszą pacjentką, której przeszczepiono "serce z pudełka" była 57-letnia Michelle Gribilas, cierpiąca na wrodzoną niewydolność serca. Po tym przeszczepie, specjaliści z St Vicent's przeprowadzili jeszcze dwie tego typu operacje (obie udane) korzystając z "martwego serca".

Nowatorska operacja w Australii, przeprowadzona dzięki technice "heart- in- a - box" była o tyle istotna, że dzięki niej można będzie zwiększyć liczbę dostępnych serc do przeszczepu o około 25 proc. i poprawić jakość terapii. Sama metoda ogrzewania i odżywania narządów przed przeszczepem była już znana. Stosuje się ją w celu podniesienia jakości przeszczepów płuc i wątroby.

"Heart-in-a-box"  produkuje amerykańska firma TransMedics - zestaw kosztuje 150 tys. funtów.

Przełom w Europie

W czwartek (26 marca) firma TransMedics poinformowała, że dzięki zastosowaniu opracowanej przez nią technologii systemu podtrzymywania organów OCSTM, zespołowi lekarzy ze szpitala Papworth Hospital udało się zabezpieczyć i ocenić stan serca pobranego od dawcy zmarłego z powodu zatrzymania krążenia (ang. non-heart beating donors; NHBD) i wykorzystać serce do przeszczepu.

Pacjent, któremu przeszczepiono serce, szybko wrócił do zdrowia i przebywa już w domu z rodziną. 60-letni Huseyin Ulucan z Londynu, któremu przeszczepiono serce od dawcy, u którego doszło do zatrzymania krążenia, w 2008 r. przeszedł zawał serca i od tej pory jego jakość życia bardzo się pogorszyła. Kwalifikował się do przeszczepu serca, ale nie było dawcy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH