Po raporcie NIK: w diagnostyce laboratoryjnej po staremu? Medyczne laboratoria diagnostyczne są postrzegane przez kierujących placówkami leczniczymi jako źródło kosztów. Fot. archiwum

NIK zaleca ministrowi zdrowia, żeby w ramach zmian systemowych stworzył odpowiednie mechanizmy finansowania diagnostyki laboratoryjnej, zwiększył nakłady i określił sposób liczenia kosztów badań laboratoryjnych. Raczej nic z tego nie będzie. Takich zmian nie przewiduje rządowy projekt w sprawie sieci szpitali, który rusza 1 października.

Brakuje czasu i przekonania, żeby nowelizować rozporządzenia dotyczące systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), mimo że Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z kontroli na temat dostępności i finansowania diagnostyki laboratoryjnej z 21 sierpnia wskazuje na konieczność rozwiązania problemu opłacania świadczeń z tego zakresu.

Czytaj: NIK: w Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach POZ

Obecnie jest tak, że poza kilkoma wyjątkami, do których należy diagnostyka laboratoryjna, NFZ płaci świadczeniodawcom za poszczególne procedury. Natomiast istotą sieci szpitali jest zerwanie z tą praktyką i rozliczanie kosztów świadczeń w formie ryczałtowej.

Nie pasuje do koncepcji
Jak wyjaśniono na ”Oficjalnej Stronie Rządowego Projektu Sieci Szpitali”, ryczałt oznacza, że dany szpital otrzymywałby rodzaj budżetu globalnego, obejmującego znaczną część świadczeń szpitalnych, ale ponadto świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w przychodniach przyszpitalnych, świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, a także świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Credo Konstantego Radziwiłła umieszczone na stronie MZ brzmi: ”W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane”. Wyodrębnienie finansowania diagnostyki laboratoryjnej stanowiłoby zatem wyłom w tak rozumianej koncepcji sieci szpitali.

Wyjątki (wyszczególnione w rozporządzeniu z 20 czerwca 2017 r.) uczyniono dla 16 świadczeń. Ryczałtowemu finansowaniu nie podlega np. tomografia komputerowa, medycyna nuklearna, rezonans magnetyczny, endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego, świadczenia szpitalne w zakresie związanym z porodem i opieką nad noworodkami, a także w zakresie ostrego zawału serca, przeszczepów, zabiegów usunięcia zaćmy.

Nie ma w tym wykazie diagnostyki laboratoryjnej, a więc opłacana ona będzie z budżetu przyznanego w ramach ryczałtu sieciowemu szpitalowi.

Dostarczaj wyniki, o koszty nie pytaj

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH