Szczepionka stymulująca układ immunologiczny do walki z wirusem HIV oraz wykorzystanie zjawiska wyciszania ekspresji genów przy zastosowaniu krótkich fragmentów dwuniciowego RNA nazywane interferencją RNA do znacznego wytłumienia infekcji HIV w żywym organizmie

Angielscy naukowcy przeprowadzili badania kliniczne środka, który mógłby złagodzić skutki uboczne przyjmowania leków antyretrowirusowych, a nawet umożliwić ich czasowe odstawienie. Leki antyretrowirusowe ratują co prawda życie, ale obniżają znacznie jego komfort, powodując m.in. nieprawidłowy rozkład tkanki tłuszczowej, biegunki, obniżenie libido, a nawet problemy z sercem czy wątrobą.

Immunoterapeutyczna szczepionka przeciwko HIV – jak twierdzi  kierownik badań dr Barry Peters z Kings College London, mogłaby przynieść znaczną ulgę pacjentom. O ile działanie tradycyjnych leków polega na blokowaniu replikacji wirusa, o tyle nowy środek stymulowałby układ immunologiczny do walki. Testy, w których brało udział kilkudziesięciu chorych, zakończyły się sukcesem. Pacjenci, którym podawano szczepionkę, średnio przez 31 miesięcy nie przyjmowali leków i nie miało to negatywnego wpływu na ich zdrowie.

Kolejnym osiągnięciem – tym razem międzynarodowego zespołu, jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym ochrona przed zainfekowaniem zdrowych komórek T (krwinki białe wytwarzane w celu obrony organizmu przed napastnikiem). Pomogło w tym naukowcom zjawisko wyciszania ekspresji genów przy zastosowaniu krótkich fragmentów dwuniciowego RNA nazywane interferencją RNA.

Uczeni wyciszyli trzy geny komórek T i po raz pierwszy wykorzystali to zjawisko do znacznego wytłumienia infekcji HIV w żywym organizmie. Badanie zostało przeprowadzone na myszach, ale uczeni wierzą, że w wyniku kolejnych eksperymentów ten rodzaj terapii będzie można zastosować u człowieka. Terapia mogłaby stanowić uzupełnienie przyjmowanych przez chorych leków, a nawet ich zastąpienie. Jej stosowanie nie powodowałaby prawdopodobnie efektów ubocznych.

Naukowcy nieustająco zajmują się również profilaktyką HIV/AIDS. Robert Bailey z University of Illinois w Chicago, na podstawie wyników swoich badań, poświęconych obrzezaniu, a przeprowadzonych na próbie 5 tys. Kenijczyków dowodzi, że zabieg ten może chronić przed zakażeniem w jeszcze większym stopniu niż do tej pory sądzono.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH