PAP/Rynek Zdrowia | 21-11-2019 09:00

Po exposé premiera: czterdziestolatkowie do przeglądu

Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca - możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia - podał w czwartek (21 listopada) "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW Sp. z o.o. (materiały prasowe)

Gazeta poinformowała, że rozważane są dwie opcje: albo pakiet mógłby się znaleźć w medycynie pracy, albo w całości u lekarza rodzinnego. Badania odbywałyby się co 5 lat.

"DGP" zauważył, że gdyby badania robiono przy okazji badań dla pracodawcy, byłyby obowiązkowe. A to oznacza, że, po pierwsze, koszty ponosiliby pracodawcy, a po drugie, że musiałby się im poddać każdy pracujący. To plus. Minusem byłoby to, że nie dotyczyłyby wszystkich.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodał, że resort rozważa również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej. Nad wypracowaniem szczegółów pracuje zespół analityków w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji we współpracy z klinicystami. Analizowane są wytyczne międzynarodowe oraz towarzystw naukowych w zakresie różnych chorób. Gazeta wskazuje, że pojawia się koncepcja, żeby skierować ofertę badań dopasowaną do potrzeb - to znaczy do osób z grupy ryzyka.