Po debacie Rynku Zdrowia: MZ o dostępie do aparatów słuchowych Resort przyznaje, że przy jednoczesnym wzroście nakładów na refundację wzrastała dopłata pacjenta do wyrobu medycznego Fot. PTWP

Wartość refundacji na aparaty słuchowe wzrasta systematycznie od 2013 r. - informuje resort zdrowia w odpowiedzi na pytania przekazane po redakcyjnej debacie Rynku Zdrowia, poświęconej problemom osób z niedosłuchem.

Aparaty słuchowe znajdują się w wykazie wyrobów medycznych objętych systemem refundacji wraz z takimi wyrobami jak protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, peruki, cewniki, materace przeciwodleżynowe.

Jak wskazuje Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, począwszy od 2012 r. nakłady na refundację takich wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie zwiększały się. W 2012 r. zrefundowano 205 676 087 sztuk wyrobów medycznych, podczas gdy w 2016 r. była to już 246 223 277 sztuk (co stanowi wzrost o ok. 20%). Nastąpił również wzrost kwoty przeznaczonej na refundację wyrobów medycznych (od  2012 r. do  2016 r.- o ok. 38,2%).

Resort przyznaje, że przy jednoczesnym wzroście nakładów na refundację wzrastała dopłata pacjenta do wyrobu medycznego (473 603 006 zł w 2012 r. vs. 657 387 470 zł w 2016 r. - wzrost o ok. 39%).

- W obecnie obowiązujących przepisach do zawierania umów ze świadczeniodawcami wykonującymi czynności w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne nie stosuje się przepisów dotyczących konkursu ofert i rokowań. Powyższe daje możliwość zawierania kontraktu z każdym podmiotem - o ile spełni on warunki określone w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśnia Kruszewska.

Jak przekonuje, to rozwiązanie zwiększa liczbę punktów, w których realizowane jest świadczenie z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne, jednak ogranicza możliwość negocjowania ze świadczeniodawcą cen za poszczególne materiały wydawane na zlecenie.

Czytaj też: Większość Polaków z niedosłuchem wstydzi się tego zaburzenia

W ocenie Ministerstwa Zdrowia doprowadziło to do patologicznych sytuacji polegających na tym, że w zawieranych kontraktach z oddziałami NFZ pojawiają się ceny jednostkowe za wyroby medyczne przewyższające ceny zalecane przez producenta. Znane są również przykłady wskazujące, że część świadczeniodawców stosuje marże stanowiące wielokrotność ceny wyrobu medycznego, przez co wyroby te stają się dla części pacjentów niedostępne lub stanowią duży wydatek w budżetach tych rodzin, co dodatkowo skutkuje ograniczeniem dostępu do świadczeń, które powinny być w zasięgu pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH