Po debacie Rynku Zdrowia: MRPiPS o dofinansowaniu aparatów słuchowych przez PFRON Środki PFRON może dofinansować aparat słuchowy dla tych osób niepełnosprawnych, które spełniają kryteria dochodowe. Fot. archiwum

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON na zakup wyrobów medycznych (np. aparatu słuchowego - red.) - potwierdza MRPiPS w odpowiedzi na pytania przekazane po redakcyjnej debacie Rynku Zdrowia poświęconej problemom osób z niedosłuchem.

Dofinansowanie przysługuje w sytuacji, gdy cena wyrobu jest wyższa niż określony limit pokrywany z NFZ. Wsparcie ma pomóc pokryć tę różnicę.

O zasady i kryteria dotyczące możliwości dofinansowania aparatów słuchowych osobom niepełnosprawnym przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zapytaliśmy w nawiązaniu do redakcyjnej debaty pt. Niedosłuch w XXI wieku - problem cywilizacyjny i społeczny (Warszawa, 25 kwietnia 2017 r.).

Czytaj też: Większość Polaków z niedosłuchem wstydzi się tego zaburzenia

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dofinansowanie wyrobów medycznych ze środków PFRON następuje w oparciu o ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Generalnie dofinansowanie do wyrobów medycznych (w tym aparatów słuchowych - red.) realizowane jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Środki PFRON mogą być natomiast wykorzystane na dofinansowanie dla tych osób niepełnosprawnych, które spełniają kryteria dochodowe podane w Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W myśl przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych świadczeniobiorcom (w tym osobom niepełnosprawnym) przysługuje - finansowane ze środków będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia - zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie.

Szczegółowe zasady oraz wysokość dofinansowania zaopatrzenia uregulowane są w przepisach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych (…).

Jeśli cena wyrobu medycznego jest wyższa niż określony limit pokrywany z NFZ, różnicę płaci świadczeniobiorca. To na pokrycie tej różnicy świadczeniobiorca będący osobą niepełnosprawną, spełniający określone kryterium dochodowe, może otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH