Płock: czy za dwa lata powstanie zakład radioterapii?

Z ministerialnej mapy potrzeb zdrowotnych wynika, że do roku 2025 powinien być w Płocku zakład radioterapii wyposażony w dwa akceleratory liniowe o energii promieniowania X przewyższającego kilkaset razy energię wytwarzaną w używanych do tej pory lampach rentgenowskich.

We wrześniu 2009 r. Szpital Wojewódzki w Płocku podpisał umowę z firmą RTCP na dzierżawę gruntu pod budowę m.in. zakładu radioterapii. Otwarcie ośrodka planowano na przełomie 2014 i 2015 r. Rocznie miało się tu leczyć ok. 1,5 tys. osób. Koszt inwestycji szacowany był na 60 mln zł. RTCP miał w całości sfinansować budowę centrum. Umowa zakładała, że szpital dzierżawi spółce działkę na 25 lat. Umowa jest jednak martwa, gdyż inwestor obawia się o kontrakt z NFZ.

W związku z tymi zawirowaniami w czerwcu rada miasta wystosowała apel do premiera, parlamentarzystów, ministra zdrowia, wojewody, zarządu województwa, radnych sejmiku. Powołując się na opublikowane przez MZ w 2015 r. "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii", radni zwrócili uwagę, że "Płock jest niechlubnym liderem w statystykach zgonów na nowotwory na Mazowszu oraz wśród wszystkich polskich miast na prawach powiatu".

Przypomnieli, że miasto "jest jednym z najgorzej wyposażonych w aparaturę onkologiczną".

Odpowiedzi na apel przesłali do płockiego ratusza podsekretarze stanu w MZ. Uznali, że Płocku potrzebny jest zakład radioterapii. Potwierdza to mapa potrzeb zdrowotnych, a także wysokie wskaźniki zachorowalności w mieście i okolicach, przede wszystkim na nowotwory płuc, sutka i jelita grubego. Należy się spodziewać, że takie centrum powstanie do roku 2025 - napisali.

Ta deklaracja stwarza szansę, że zakład radioterapii powstanie w Płocku na przełomie 2018 i 2019 r, bo umowa z RTCP nadal obowiązuje, a Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala wojewódzkiego, deklaruje, że postara się przekonać firmę RTCP, by wróciła do pomysłu budowy ośrodka.

Więcej: www.plock.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH