Pleszew: otwarto ośrodek dla uzależnionych od alkoholu

Co najmniej 30 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie będzie mogło leczyć uzależnienie od alkoholu w otwartym w poniedziałek (1 października) specjalnym pododdziale tej placówki. Będą tutaj kierowani także chorzy z innych ośrodków w kraju.

- Pleszewski DPS jest najprawdopodobniej jedynym w kraju, który utworzył taki pododdział - powiedział jego dyrektor Grzegorz Grygiel. Dodał, że ze 100 tys. pensjonariuszy wszystkich domów pomocy w Polsce, problem alkoholizmu dotyczy od kilku do kilkunastu tysięcy osób.

Pierwsi pensjonariusze zostaną przyjęci na początku listopada. Inwestycja pochłonęła prawie 2,9 mln zł. W budowie pomógł samorząd województwa i powiatu, wojewoda wielkopolski oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W pawilonie przygotowano dwuosobowe pokoje z łazienkami. Do dyspozycji pensjonariuszy jest kuchnia, jadalnia, izolatka, część socjalna i gabinet lekarski. Budynek został tak zaprojektowany, aby w przyszłości można było dobudować drugą kondygnację.

Uzależnieni mieszkańcy DPS-ów będą uczestniczyć w półrocznych kursach odwykowych, a po ich zakończeniu wrócą do swoich macierzystych placówek. 

Pensjonariusze z Pleszewa z kursów będą korzystać w ramach opłaty za DPS. Pozostali będą musieli zapłacić - tyle, ile wynosi koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. W roku 2012 to 2919 zł miesięcznie.

Według dyrektora, to pierwszy na terenie kraju DPS, który pracując z pensjonariuszami będzie prowadził z nimi jednocześnie terapię odwykową. Problem pensjonariuszy uzależnionych od alkoholu nie jest problemem tylko DPS w Pleszewie.

- To problem większości tego typu placówek. Tylko w Pleszewie z 250 mieszkańców połowa ma stwierdzony zespół zależności alkoholowej lub regularnie nadużywa alkoholu - twierdzi dyrektor.

Na nowym pododdziale pensjonariuszami opiekować się będzie prawie 20 osób, które już przeszły specjalne szkolenia. Nadzór merytoryczny będą pełnić ośrodki zewnętrzne, zajmujące się terapią uzależnień. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH