Platforma e-learningowa Akademia Hipotermii już działa Platforma powstała z myślą o wszystkich, odrębne zakładki są poświęcone dla lekarzy i ratowników. Fot. Archiwum

O tym, jak m.in. udzielić pierwszej pomocy osobie w hipotermii, instruuje Akademia Hipotermii - darmowa platforma e-learningowa, którą uruchomiło krakowskie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Platforma powstała z myślą o wszystkich, odrębne zakładki są poświęcone dla lekarzy i ratowników.

Przed zbliżającą się zimą służba zdrowia szczególnie uwrażliwia na problem hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu, które zagraża życiu. Problem dotyczy nie tylko osób wędrujących po górach, ale i starszych, samotnych, przewlekle chorych, bezdomnych czy takich, które nie stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie.

W ciągu ostatnich pięciu lat (2009-2013) z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu zmarło w Polsce ok. 2198 osób, z czego 624 to zgony w szpitalach, którym potencjalnie można byłoby zapobiec.

- Pierwsza pomoc osobie wychłodzonej jest niezbędna, aby pacjent przeżył i aby ratownicy i lekarze mogli wdrożyć bardziej zaawansowane metody leczenia - w tym zabieg ogrzewania pozaustrojowego, przeprowadzany za pomocą aparatu ECMO (sztucznego płuco-serca) - mówi dr Tomasz Darocha, współtwórca Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Akademia Hipotermii powstała we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Zdrowe Serce i Płuca Pulmo-Cor. Przedsięwzięcie współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Według tzw. klasyfikacji szwajcarskiej istnieje pięć stadiów hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. W pierwszym człowiek jest przytomny, ma dreszcze i temperaturę 32-35 st. C. W drugim poziom świadomości jest obniżony, nie ma dreszczy, następują zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, a temperatura wynosi od 28 do 32 st. C. W trzecim stadium hipotermii, przy temperaturze 24-28 st. C, człowiek jest nieprzytomny, możliwe są zaburzenia rytmu serca. Gdy temperatura spada poniżej 24 st. C (stadium czwarte) następuje zatrzymanie krążenia. Stadium piąte to hipotermia nieodwracalna - zgon.

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej działa w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, przy Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, od 2013 r.

W Centrum - za pomocą za pomocą sztucznego płuco-serca - ratowani są pacjenci, którym bezpośrednio zagraża śmierć, czyli mający temperaturę ciała poniżej 28 st. C oraz u których została zatrzymana akcja krążenia.

Jak dotąd Centrum skonsultowało 125 pacjentów, u 101 z nich nie było wskazań do leczenia pozaustrojowego za pomocą aparatu ECMO. Do grupy pacjentów w hipotermii głębokiej, których życie było bezpośrednio zagrożone, zakwalifikowano 24 osoby, uratowano 15, pozostali zmarli z powodu powikłań po wychłodzeniu.

Centrum koordynowało 35 akcji poszukiwawczo-ratowniczych, raportowanych przez służby GOPR oraz TOPR.

Metoda ogrzewania pozaustrojowego polega na podpięciu pacjenta do sztucznego płuco-serca (do aparatu ECMO), ogrzaniu i utlenowaniu jego krwi poza organizmem oraz ponownym jej wprowadzeniu do układu tętniczego. Dzięki tej metodzie można podnieść temperaturę pacjenta o 6-9 st. C w ciągu godziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH