Plan porodu: lista pobożnych życzeń czy nowe standardy na porodówkach?

Od kwietnia br. rodzące mogą w większym zakresie decydować o przebiegu porodu. Wybierając się do szpitala powinny zabrać ze sobą tzw. plan porodu, w którym określą swoje preferencje, m.in. w sprawie pozycji w jakiej chcą rodzić lub procedur pozwalających na przyspieszenie narodzin. Wielu życzeniom pacjentek szpitale nie będą jednak w stanie sprostać.

Przygotowując plan porodu przyszła matka powinna wskazać miejsce, w którym chce rodzić oraz sprecyzować oczekiwania dotyczące przygotowania do porodu, tj. np. wyrazić zgodę na lewatywę. W przypadku wielu szpitali spełnienie przynajmniej kilku punktów ze wspomnianych planów graniczy jednakże z cudem, jeśli na porodówce odbywa się w tym samym czasie kilka porodów. Lekarze i położne nie mają czasu na spełnianie życzeń pacjentek, dlatego o masażu lub możliwości skorzystania w czasie porodu z wanny często trzeba zapomnieć...

W większości szpitali w kraju trudno zresztą liczyć na poród w wodzie. Ma z tym problem także jedna z najbardziej renomowanych porodówek w stolicy - Szpital Specjalistyczny św. Zofii. Standardowo możliwe jest tu przebywanie w wannie w I i II okresie porodu.

Liczba punktów zawartych w planie porodu bywa niekiedy imponująca, ale - jak przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii - środowisko medyczne nie ma problemów z przyjęciem nowych standardów postępowania z rodzącymi.

- Dotychczas nie dotarły do mnie informacje, by w jakimkolwiek regionie były z tym kłopoty. Być może dlatego, że wielu lekarzy sporo działań z tego zakresu stosowało już wcześniej - wyjaśnia prof. Radowicki.

Tylko dla porodów fizjologicznych
Prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii podkreśla, że plan porodu ma zastosowanie jedynie w przypadku porodów fizjologicznych, ale nawet wówczas nie można się go sztywno trzymać. W trakcie porodu może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, wymagających działań, które nie zostały ujęte w przygotowanym harmonogramie.

- W takim przypadku należy poinformować o tym pacjentkę. Chodzi o to, aby postępowanie specjalisty było przez nią na każdym etapie akceptowane - zaznacza konsultant.

Prof. Oszukowski przyznaje, że przygotowanie porodu ułatwia komunikację między przyszłą matką a personelem medycznym, w trakcie porodu nie ma bowiem czasu na ustalanie toku postępowania.

- Przygotowanie planu ma także dobry wpływ na samą rodzącą. Szczególnie, jeżeli ma ona zostać matką po raz pierwszy. Na pewno zdobędzie większą wiedzę i będzie bardziej świadoma tego, co się dzieje - ocenia profesor.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH