Pionierska operacja w Kajetanach: nowy implant szansą dla seniorów

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą po raz kolejny udowodniono, jak w XXI wieku skutecznie walczyć z niedosłuchem lub wręcz głuchotą. 3 września prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowego implantu ucha środkowego typu MET. Aparat dedykowany jest głównie osobom powyżej 65. roku życia.

66-letniemu tokarzowi Antoniemu Biena wszczepiono urządzenie australijskiej firmy - implant ucha środkowego Cochler MET. Operację transmitowano w czasie rzeczywistym podczas konferencji prasowej w Warszawie

Implant też dla 100-latków?
Jak wyjaśniał w trakcie transmisji dr Maciej Mrówka, zastępca ordynatora kliniki otorynolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, urządzenie to składa się z dwóch elementów. Po pierwsze, części zewnętrznej zaopatrzonej w baterię, która noszona jest za uchem na powierzchni głowy i mocowana magnesem do wszczepionej pod skórą cewki. Ten element przesyła zakodowany elektromagnetycznie sygnał do części wewnętrznej. Przesył odbywa się bezprzewodowo.

Drugi element to część wewnętrzna, złożona z właściwego implantu umieszczonego za uchem tuż pod skórą głowy oraz aktuatora odpowiedzialnego za stymulację kosteczek słuchowych w uchu - w tym wypadku kowadełka. U zdrowej osoby kowadełko wprowadzane jest w ruch za pomocą naturalnego dźwięku. Tutaj implantowane urządzenie powoduje mocniejszy ruch kowadełka, co dla pacjenta oznacza głośniej.

Część wewnętrzna, którą implantował zespół, nie posiada baterii, co sprawia, że urządzenie jest wszczepiane raz na całe życie i nie wymaga serwisowania.

W trakcie telekonferencji prof. Skarżyński wyjaśnił, że MET jest wszczepialnym urządzeniem poprawiającym słuch, łączącym najnowsze rozwiązania technologiczne z dziedziny aparatów słuchowych z zaletami implantów ucha środkowego.

- Implant MET umożliwia silne wzmocnienie sygnału akustycznego a jednocześnie zapewnia wysoką jakość dźwięku. Dedykowany jest głównie seniorom - podkreślił prof. Skarżyński.

Dodał również, że trudno jest dziś ocenić liczbę pacjentów, których będzie można kwalifikować do tego typu zabiegów. - Milionom ludzi z wadami słuchu do świata dźwięków z dobrymi efektami pomagają wrócić różnego typu aparaty słuchowe. Jest jednak spora grupa pacjentów, dla których są one niewystarczające. Dla nich właśnie ogromną szansą są nowej generacji implanty ucha środkowego MET. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób powyżej 65. roku życia, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do innych implantów słuchowych - zaznaczył prof. Skarżyński.

Przyznał jednocześnie, że w tej grupie na pewno w przyszłości znajdą się osoby pomiędzy 75 a 100 rokiem życia.

Nie ma miejsca na błąd
Dr Mrówka z kolei podkreślił, że anatomia każdego człowieka jest inna, dlatego nigdy nie można podchodzić do tego typu zabiegu rutynowo, a w szczególności gdy po raz pierwszy wszczepia się nowy typ urządzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH