Piętnaście karetek w Małopolsce stacjonuje dłużej

Od początku listopada piętnaście karetek w Małopolsce dyżuruje dłużej niż do tej pory, przez 16 a nie 12 godzin. To kolejna zmiana, która ma skrócić czas dojazdu ratowników medycznych do potrzebujących pomocy.

Wojewoda chce także, by karetki krócej były w szpitalnych oddziałach ratunkowych, do których przywożą pacjentów.

Obecnie karetki stacjonują w 90 miejscach województwa. Dzięki GPS i systemowi informatycznemu rejestrowane są wszystkie wyjazdy, w tym czas dojazdu na miejsce zdarzenia i ewentualne spóźnienia.

-Rozlokowanie karetek w różnych miejscach doprowadziło do ograniczenia liczby spóźnień i ich długości. Zauważyliśmy jednak, że duży odsetek spóźnień dotyczy pory między 19 a 23, dlatego wystąpiłem do Ministerstwa Zdrowia o akceptację wydłużenia dyżurów - powiedział PAP wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Dłużej - od 7 do 23 - dyżurują zespoły ratownictwa m.in. w Libiążu, Krzeszowicach, Skale, Andrychowie, Bieczu, Rytrze, Krynicy Zdroju.

Mniej jest spóźnień karetek. Średni czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia wynosi w Małopolsce 10 min. i 22 sekundy (to o 1 minutę i 11 sekund krócej niż w 2013 r.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami czas dojazdu karetki nie może przekroczyć 15 minut (w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców) lub 20 minut (w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców).

Jak mówił wojewoda, spóźnienia są najczęściej wynikiem nieprzewidzianych sytuacji na drodze: korków czy wypadków. W 2013 r. spóźnienia dotyczyły ok. 6,22 proc. wszystkich wyjazdów w Małopolsce, w 2014 r. dotyczy to 3,07 proc. wyjazdów.

- Chciałbym doprowadzić także do skrócenia czasu pobytu karetki w szpitalnych oddziałach ratunkowych, poprzez stworzenie wspólnego obiegu informacji. Kierowca karetki, wioząc pacjenta, mógłby dzięki temu otrzymać informację, w którym ze szpitali czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta jest najkrótszy. Po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami szpitali ten pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem - dodał Miller.

Wprowadzenie tych zmian może zająć kilka miesięcy.

Po reorganizacji systemu ratownictwa medycznego, którą rozpoczęto w Małopolsce wiosną 2012 r. obecnie w regionie działają dwie dyspozytornie medyczne: w Krakowie i Tarnowie (wcześniej było ich 20), które dysponują 114,24 zespołami ratownictwa medycznego (niepełna cyfra wynika z tego, że nie wszystkie karetki dyżurują całodobowo).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH