Pierwszy nowy śmigłowiec dla LPR już w sierpniu Model śmigłowca EC 135

Już pod koniec sierpnia do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trafi pierwszy z 23 nowoczesnych śmigłowców EC 135. Pacjenci skorzystają z niego natomiast pod koniec roku, po tym jak zostaną przeprowadzone niezbędne szkolenia pilotów.

Na przełomie lat 2009/2010 dotrze też do nas kolejne 5 maszyn. Natomiast już pod koniec września br. nastąpi odbiór symulatora do  szkolenia pilotów. Jego uruchomienie potrwa do końca roku.

Na drugą połowe 2011 roku planowane jest wprowadzenie do eksploatacji ostatniego z zakupionych śmigłowców.

- Będziemy mieli najbardziej bezpieczne i najnowocześniejsze maszyny w Europie - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Ewa Kopacz. Dodała,że sama będzie chciała nauczyć sie pilotować taki śmigłowiec.

W najbliższa niedzielę (9 sierpnia) specjaliści z LPR pojadą do Niemiec, aby sprawdzić, czy pierwszy ze śmigłowców jest zgodny ze specyfikacją zamówienia. Nowe maszyny mają być serwisowane w Polsce. Mechanicy przechodzą już w tym celu specjalne szkolenia.

Minister zdrowia zapowiedziała, że z unijnych pieniędzy zostanie zbudowanych 12 nowych baz LPR - w oparciu o dzisiaj istniejące (jest ich 17), a 5 zostanie wyremontowanych. Dodatkowo dzięki nowym śmigłowcom i bazom powiększy sie zasięg LPR.

- Teraz śmigłowce docierają do 80 proc. terenów w kraju, po remontach zasięg bedzie obejmował prawie 100 proc. - zapewniała minister Kopacz.

Robert Gałązkowski, szef LPR dodał, że pogotowie będzie prosić ministerstwo o stworzenie jeszcze jednej - osiemnastej bazy w Koszalinie.

Minister przypomniała, że są też unijne pieniądze na budowę nowych lądowisk przyszpitalnych. Jednak ich wykorzystanie zależy od chęci szpitali.
- Takie lądowiska powinny być szczególnie przy szpitalach specjalistycznych i wojewódzkich - mówiła Ewa Kopacz.

Śmigłowiec firmy Eurocopter to nowoczesna maszyna, która będzie mogła realizować loty nocne oraz te w trudnych warunkach meteorologicznych. Już w 23 minuty dotrze do miejsca zdarzenia odległego od bazy o 92 km. Dotychczas stare śmigłowce w 20 minut pokonywały jedynie 60 km.

EC 135 będzie mógł lądować na zboczu o kącie nachylenia do 6 proc. Temperatury powietrza pozwalajace na bezpieczną eksploatację wynoszą od -35 do +50 stopni Celsjusza. Średnia prędkośc użytkowa EC 135 to 240 km/h, maksymalny pułap użytkowy - 13 tys. stóp.

Dzięki studentce Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Jadwidze Husarskiej-Chmielarz maszyna otrzymała piękną kolorystykę. Artystka wykonała społecznie swój projekt, za co otrzymała podziękowania od minister zdrowia Ewy Kopacz.

Przypomnijmy, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe tylko w tym roku wykonało 6 tys. lotów. Czas reakcji załogi od przyjecia zgłoszenia do momentu startu to zaledwie 4 minuty. 23 nowe śmigłowce będą kosztowały 495 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH