Pierwszoliniowa chemioterapia w leczeniu pierwotnej białaczki plazmatycznokomórkowej

Białaczka plazmatycznokomórkowa jest rzadko spotykaną postacią szpiczaka plazmocytowego. Może wynikać z zaawansowania i progresji wcześniej rozpoznanego szpiczaka (postać wtórna) lub występować już w chwili rozpoznania (postać pierwotna) jako wyraz agresywnego i szybkiego postępu choroby.

Z powodu niewielkiego odsetka chorych, u których szpiczak już w momencie rozpoznania przyjmuje obraz białaczki plazmatycznokomórkowej, nie prowadzono dotychczas randomizowanych badań klinicznych i nie jest ustalone optymalne postępowanie w tej grupie pacjentów.

W ostatnim internetowym wydaniu Annals of Oncology opublikowano wyniki retrospektywnego badania, w którym przeanalizowano grupę wcześniej nieleczonych chorych z pierwotną białaczką plazmatycznokomórkową, którzy otrzymywali bortezomib w pierwszoliniowym leczeniu. Grupa ta stanowiła część pacjentów włączonych do większego badania klinicznego prowadzonego przez GIMEMA Multiple Myeloma Working Party.

Przeanalizowano dane 29 pacjentów, w tym 17 mężczyzn i 12 kobiet. W leczeniu otrzymywali oni bortezomib w standardowych dawkach (1,3 mg/m2 w dniach 1., 4., 8. i 11. - z 10-dniowa przerwą pomiędzy cyklami leczenia) w różnych kombinacjach z innymi lekami: deksametazonem, talidomidem, doksorubicyną, melfalanem, prednizonem, winkrystyną i cyklofosfamidem. Ponadto kilku chorym podawano leczenie podtrzymujące za pomocą bortezomibu stosowanego co 2 tygodnie.

Całkowity odsetek odpowiedzi wyniósł 79%, w tym u 38% u pacjentów uzyskano przynajmniej bardzo dobrą częściową remisję (VGPR). Działania niepożądane w stopniu 3. lub 4. zanotowano u następujących odsetków chorych: hematologiczne u 20%, neurologiczne u 21%, infekcyjne u 16% i nerkowe u 4%.

Mediana czasu obserwacji po zakończeniu leczenia wyniosła 24 miesiące. Po upływie tego czasu przy życiu pozostawało 16 pacjentów (55%), z tego 12 pacjentów nadal pozostawało w remisji choroby, a u 4 stwierdzono nawrót.

Najlepsze rezultaty osiągnięto u chorych, którzy po leczeniu indukującym za pomocą bortezomibu otrzymali wysokodawkowaną chemioterapię z przeszczepieniem auto- lub allogenicznych komórek macierzystych. W tej grupie odsetek chorych pozostających przy życiu wyniósł 83% w porównaniu do 35% w grupie bez przeszczepu (4 chorych otrzymało tandemowy autoSCT, 3 chorych pojedynczy autoSCT, 4 chorych autoSCT i alloSCT z kondycjonowaniem o zredukowanej intensywności oraz 1 chory alloSCT z kondycjonowaniem mieloablacyjnym).

Podsumowując wyniki przeprowadzonej analizy jej autorzy stwierdzają, że zastosowanie schematów chemioterapii zawierających bortezomib istotnie zwiększa odsetek odpowiedzi i jej jakość u chorych z pierwotną białaczką plazmatycznokomórkową. Skutkiem takiej poprawy wyników leczenia jest istotne wydłużenie czasu przeżycia chorych.

Więcej: http://hematoonkologia.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH