Pierwsze zabiegi kardiologiczne w wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens Prof. Dariusz Dudek jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii w grudniu 2016 roku. Fot. Archiwum

W czwartek (29 marca) w Krakowie, a także w Nowym Sączu, przeprowadzono pierwsze w Europie, a prawdopodobnie i na świecie, zabiegi kardiologiczne z wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens, czyli wirtualnej wizualizacji. Technologia ta ułatwia także zabiegi na odległość.

Zdaniem lekarzy uczestniczących w zabiegu, można mówić o przełomie w zastosowaniu najnowszych oprogramowań informatycznych w medycynie - w diagnozowaniu, a zwłaszcza projektowaniu kardiologicznych terapii zabiegowych.

Czwartkowe zabiegi nagrywali przedstawiciele amerykańskiego Microsoftu. Film o pionierskich zabiegach będą prezentowali za granicą.

Prof. Dariusz Dudek, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii w grudniu 2016 roku podczas Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) w Krakowie. Współtwórcami rozwiązania są informatycy z firmy Medapp.

Po roku doskonalenia projektu Polacy zostali zaproszeni przez Microsoft do realizacji światowego programu Mixed Reality (MR, czyli rzeczywistość mieszana, łączy świat rzeczywisty z wirtualnym w celu uzyskania wizualizacji) z wykorzystaniem rzeczywistości HoloLens w medycynie. Integralną częścią tej technologii są gogle HoloLens produkowane przez Microsoft. To dzięki nim możliwy jest wirtualny ogląd operowanych organów.

W czwartek prof. Dudek i jego zespół przeprowadzili pierwszy w Europie, a prawdopodobnie i na świecie, zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem HoloLens. Chodziło o leczenie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Zabieg odbył się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Specjaliści z Krakowa połączyli się też wirtualnie z lekarzami w ośrodku kardiologicznym w Nowym Sączu, gdzie prof. Sebastian Stec wykonał ablację arytmii w niewydolności serca. Za pomocą technologii HoloLens specjaliści z Krakowa i Nowego Sącza mogli konsultować obrazy diagnostyczne i przebieg zabiegu bez konieczności jeżdżenia z Krakowa do Nowego Sącza i na odwrót.

- Rozmawialiśmy o zabiegu, mając założone okulary w Krakowie i Nowym Sączu. Równocześnie widzieliśmy te same obrazy, rozmawiając z blokiem operacyjnym z Sącza, a będąc w Krakowie - mówił na konferencji prasowej w czwartek prof. Dariusz Dudek.

Jego zdaniem za rok, dwa zabiegi kardiologiczne z wykorzystaniem HoloLens staną się rzeczywistością w polskich szpitalach. Profesor ocenił, że medycyna powinna być łączona z technologią informatyczną. Pytany o finansowanie takich zabiegów, odpowiedział, że na razie trudno o tym mówić i należy czekać, aż projekt zostanie wdrożony. - Jestem przekonany, że to jest prawidłowy kierunek i znajdzie się finansowanie - powiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH