Zabiegi zaplanowano u ośmiu wytypowanych dzieci i młodych osób w wieku od 11 do 19 lat. Są one wykonywane pod okiem niemieckiego kardiologa dziecięcego Joachima Willa, przez zespół lekarzy: dr. Artura Baszko i prof. Waldemara Bobkowskiego ze Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ablacja jest zabiegiem wykonywanym w leczeniu częstoskurczów. Napad częstoskurczu charakteryzuje się nagłym przyspieszeniem akcji serca do 160-220 uderzeń na minutę, co wywołuje u chorego uczucie duszności, ból zamostkowy, a nawet utratę przytomności. Spowodowany jest przejęciem nadawania rytmu mięśniu sercowemu przez ośrodek pozazatokowy serca.

Zabiegi krioablacji wykonuje się u dzieci chorujących na tę chorobę w przypadku, kiedy nie można u nich stosować powszechniejszej metody ablacji ciepłem.

- Zabieg polega na znalezieniu i zniszczeniu przy pomocy elektrod tych miejsc w sercu, które powodują częstoskurcze - wyjaśnił prof. Bobkowski.

Zazwyczaj zabiegi te wykonuje się metodę ablacji ciepłem, podczas której szkodliwe tkanki są uśmiercane wysoką (50-60 stopni C) temperaturą. Metoda ta jest skuteczna, ale nie w przypadku, gdy szkodliwa tkanka znajduje się w okolicach tętnic i w innych newralgicznych dla serca miejscach.

- Wymrażanie tkanek jest bezpieczniejsze. Elektrody zmrożone do temperatury minus 80 stopni są mniej mobilne, a pole zniszczenia jest mniejsze - powiedział dr Artur Baszko.

Zabiegi będą wykonywane przez trzy dni, dzięki wypożyczeniu odpowiedniego sprzętu od jego producenta. Koszt takiego aparatu wynosi ok. 400 tys. złotych.

- Nie stać nas na zakup takiego sprzętu, ale mamy nadzieję, że dzięki naszym zabiegom znajda się sponsorzy, który pomogą nam go zakupić - powiedział PAP prof. Bobkowski.

Poznańska klinika wykonuje każdego roku sto kilkadziesiąt zabiegów metodą ablacji ciepłem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH