Na początek hospicjum weźmie pod opiekę kilkunastu małych pacjentów cierpiących m.in. na nieuleczalne schorzenia genetyczne i neurologiczne.

Pod opieką hospicjum znajdą się dzieci z terenu całego województwa podlaskiego, m.in. z Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Białegostoku, cierpiące na nieuleczalne schorzenia neurologiczne i genetyczne, zaawansowane stadia nowotworów, mukowiscydozę w schyłkowym stadium, czy po przebytych wewnętrznych infekcjach.

Personel hospicjum złożony z kilku lekarzy i pielęgniarek (wciąż poszukiwani są psycholodzy oraz duszpasterze - prawosławny i katolicki) zapewni im całodobową opiekę. Będzie też nieodpłatnie wypożyczać rodzinom pacjentów drogi sprzęt medyczny, m.in. koncentratory tlenu i ssaki, niezbędne do codziennej opieki nad dziećmi.

Hospicjum rozpocznie działalność jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ). Jego pacjentami będą dzieci, zakwalifikowane przez głównego lekarza placówki, a które wcześniej otrzymały skierowanie od lekarza rodzinnego czy odpowiedniego lekarza - specjalisty. Ich rodzice i rodzeństwo w trakcie choroby dziecka i żałoby po jego śmierci zostaną objęci pomocą tzw. grup wsparcia.

Opieka nad dziećmi i ich rodzinami będzie całkowicie bezpłatna. Na początku Fundacja "Pomóż Im" finansować ją będzie głównie z prywatnych dotacji, wpływów z 1 procenta podatku czy funduszy zebranych podczas organizowanych przez organizację akcji charytatywnych. Do końca lutego hospicjum będzie też chciało podpisać kontrakt na świadczenie usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Hospicjum powstało z inicjatywy utworzonej w lipcu 2007 roku Fundacja "Pomóż Im". Jest przedłużeniem działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Chorobami Rozrostowymi, które 11 lat temu założyli w Białymstoku rodzice dzieci chorych na nowotwory.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH