Gazeta Wyborcza, AS/RynekZdrowia | 13-11-2008 09:50

Pierwsza w Toruniu ruchoma proteza dysku została wszczepiona

Neurochirurdzy ze Szpitala Miejskiego w Toruniu przeprowadzili pierwszą w tym mieście operację wszczepienia ruchomej protezy dysku.

Zoperowali 44-letnią toruniankę, cierpiącą na zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych nie tylko ograniczające sprawność ruchową, ale w zaawansowanej fazie prowadzące do uszkodzenia nerwów i poważnych niedowładów kończyn.

Wcześniej stosowane metody leczenia nie przynosiły efektów. Neurochirurdzy zdecydowali się więc w miejsce uszkodzonych kręgów wszczepić pacjentce implant typu cage. Jak podaje Gazeta Wyborcza, powołując się na wyjaśnienia dr. Lecha Grzelaka, ordynatora oddziału neurochirurgicznego, asystującego przy zabiegu, po zwykłej operacji kręgosłup jest usztywniony, natomiast po zabiegu z użyciem cage - nie, co pozwala pacjentowi na swobodne ruchy.  Implant, działający podobnie jak naturalny ruchomy dysk, zrobiony jest z przyjaznej ludzkiemu organizmowi pochodnej tytanu, dzięki czemu protezy nie trzeba wymieniać.

Zabieg wszczepiania implantów typu cage przeprowadza się w Polsce od około dwóch lat. Dotychczas w Kujawsko-Pomorskiem wykonywali je tylko specjaliści z Bydgoszczy. Świadczenie, kosztujące około 20 tys. zł, refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Neurochirurgia to nowa specjalizacja w Toruniu. Oddział Neurochorurgiczny w Miejskim Szpitalu powstał w maju tego roku. Jego ordynator ma nadzieję na rozszerzenie oferty usług w najbliższym czasie. Zamierza bowiem wprowadzić, m.in. operacje guzów mózgu, wykonywane obecnie tylko w pilnych przypadkach, gdy pacjent uległ urazowi. Liczy na dobry kontrakt z NFZ.