Pielęgniarki w edukacji o cukrzycy skuteczniejsze od lekarzy

W opinii ekspertów, dobrze wykształcone pielęgniarki są skuteczniejsze niż lekarze w przekazywaniu chorym wiedzy na temat cukrzycy, gdyż mają dla nich więcej czasu i cierpliwości.

Im bardziej wyedukowani są chorzy na cukrzycę, tym lepiej radzą sobie z chorobą i tym łatwiej im prowadzić aktywne życie. Jak podkreśla dr hab. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, leki to tylko jeden z elementów terapii cukrzycy.

– Równie ważną rolę odgrywa w niej systematyczna edukacja pacjenta na temat stylu życia i codziennych zachowań, jak przestrzeganie diety, aktywność fizyczna, dbanie o skórę i stopy, pomiary glukozy, ciśnienia tętniczego, dawkowanie insuliny, rozpoznawanie niedocukrzeń i reagowanie na nie – zaznacza dr Czupryniak.

Wyedukowany pacjent znacznie lepiej kontroluje swoją chorobę.

Według dr. Czupryniaka, dobrze wykształcone pielęgniarki są skuteczniejsze niż lekarze w przekazywaniu chorym wiedzy na temat cukrzycy, gdyż mają dla nich więcej czasu i cierpliwości. Dlatego w krajach zachodnich duża część opieki nad pacjentami z cukrzycą spoczywa na barkach pielęgniarek – jeden diabetolog pracuje tam w zespole z pięcioma pielęgniarkami, podczas gdy w naszym kraju jedna pielęgniarka pomaga pięciu diabetologom.

W Polsce ciągle brak rozwiązań systemowych, dzięki którym pielęgniarki mogłyby odciążyć lekarzy w zakresie edukacji chorych na cukrzycę – zaznaczył ekspert. W placówkach publicznej służby zdrowia brak np. etatu edukatora, który pozwoliłby odpowiednio wynagradzać pielęgniarki wyspecjalizowane w edukacji diabetologicznej.

Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, poinformowała, że aby zmienić tę sytuację jej departament zaproponował nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z marca 1999 r., które dotyczy kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z nią, stanowisko edukatora ds. diabetologii mogłyby pełnić pielęgniarki odpowiednio przygotowane do pracy z chorymi na cukrzycę.

U nas systematyczne edukowanie chorych na cukrzycę przez pielęgniarki jest jeszcze rzadkością. Rzecz w organizacji pracy i pieniądzach.

Jak powiedział podczas VI Forum Rynku Zdrowia (27-28 października br.) wiceminister zdrowia Marek Twardowski, MZ nie zdecyduje o odrębnym opłacaniu edukatorów, gdyż – zaznaczył – ,,nie można mnożyć bytów kolejnych pracowników ochrony zdrowia”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH