Piekary Śl.: przez miesiąc bezpłatne badania i konsultacje lekarskie

Przegląd zębów, badania prostaty, cytologia, porady logopedy oraz darmowe szczepienia na grypę - to tylko niektóre spośród badań i konsultacji lekarskich, oferowanych bezpłatnie w październiku mieszkańcom Piekar Śląskich (Śląskie).

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Artur Madaliński, bezpłatne badania na tak dużą skalę odbywają się w mieście po raz pierwszy. Oferta jest kierowana do wszystkich grup wiekowych - od dzieci po seniorów. W akcji organizowanej przez miasto uczestniczą zarówno szpital miejski, jak i większość niepublicznych przychodni z Piekar Śląskich. Jej celem jest promowanie profilaktyki medycznej i propagowanie zdrowego stylu życia.

- Wiadomo, jak ważne jest zapobieganie i regularne badania, dlatego postanowiliśmy ułatwić do nich dostęp. Stąd wziął się pomysł, żeby do akcji zaprosić niepubliczne przychodnie. Nie mieliśmy żadnych problemów z namówieniem ich do udziału w przedsięwzięciu - powiedziała naczelniczka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Jadwiga Musialik.

W każdej przychodni można wykonać inne badania. Jest wśród nich spirometria, czyli badanie wydolności płuc, pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, porady z zakresu psychiatrii, badania prostaty dla mężczyzn powyżej 50. roku życia i wiele innych.

W ramach akcji odbędą się również dwie "białe soboty" - ginekologiczna i urologiczna. Obydwie zorganizuje szpital miejski w Piekarach Śląskich, gdzie w tych dniach będzie można skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej w tych dwóch specjalizacjach. Specjalny dzień przeznaczony jest także dla dzieci i ich rodziców - będzie można spotkać się z pediatrą, położną, specjalistą wad postawy i logopedą. Wszyscy będą udzielać darmowych porad i badać chętnych.

Ważną częścią akcji będzie też Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Piekarach Śląskich, organizowany wspólnie z Fundacją DKMS Polska. 6 października będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. To druga w Piekarach Śląskich edycja tej akcji. Chętni będą też mogli za darmo zaszczepić się przeciwko grypie oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Oprócz tego, piekarski MOSiR przygotował - w ramach walki z otyłością najmłodszych - darmowe zajęcia dla dzieci szkolnych. Od 8 do 13 października dzieci będą mogły bezpłatnie korzystać z wyznaczonych obiektów MOSiRu - basenu, sali gimnastycznej i boisk.

Niektóre badania i konsultacje - jak przeglądy stomatologiczne - wykonać będzie można przez cały miesiąc. Inne - jak badania cytologiczne lub mammograficzne - w konkretnym dniu. Wszyscy, którzy chcą wykonać badania lub zasięgnąć porady, powinni się kontaktować bezpośrednio z przychodniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH