Poseł Bolesław Piecha (PiS) twierdzi, że projekt, zakazujący tworzenia nowych zarodków poza organizmem kobiety, jeszcze w tym tygodniu trafi do laski marszałkowskiej.

- Chcemy też - powiedział Piecha, aby część embrionów ludzkich, które obecnie znajdują się w stanie głębokiej hibernacji - to jest ok. 50-60 tysięcy embrionów - po prostu przywrócić do życia.

Wyjaśnił, że do "transferu embrionów do organizmu kobiety" prawo będą mieli biologiczni rodzice. Jeśli oni nie będą chcieli tego dokonać, wdrożona będzie procedura analogiczna do adopcyjnej.

Piecha zaznaczył, że projekt zakłada skutki finansowe, jakie będzie musiał ponieść budżet państwa oraz ci, którzy dzisiaj mają w swojej dyspozycji zamrożone embriony.

Projekt zabrania też manipulacji i doświadczeń na genomie ludzkim, tworzenia ludzkich hybryd czy chimer. Zawarte są w nim również odpowiednie sankcje karne za złamanie zakazów.

Piecha przyznał, że "w sprawach światopoglądowych zawsze występują różnice". Według niego, w PiS nie są one głębokie. Jednak nie wszyscy posłowie PiS poprą ten projekt.

Mariusz Kamiński (PiS) zapowiedział, że poprze projekt przygotowany przez Jarosława Gowina (PO).

Gowin jest autorem projektu ustawy bioetycznej, który zakłada m.in. możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.

Nad propozycjami posła Gowina pracował powołany przez PO zespół ds. projektu ustawy bioetycznej pod kierownictwem posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W propozycjach przygotowanych przez ten zespół uwzględniono m.in. możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych i mrożenia ich, czemu sprzeciwia się Gowin. Przewidziano też prawo do in vitro dla par, które nie są małżeństwem.

Do Sejmu zapewne wkrótce trafi też społeczny projekt zakazujący zapłodnienia in vitro, pod którym podpisy zbiera Inicjatywa Contra In Vitro.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek (15 czerwca) na konferencji prasowej, że byłoby wskazane, "aby wszystkie projekty spotkały się razem w komisji, bo tylko wtedy można mówić o jakiejś rzetelnej dyskusji - dysponując pełnym spectrum projektów i punktów widzenia w tej sprawie".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH