Pediatra: zanieczyszczenie powietrza najbardziej szkodzi dzieciom Fot. PTWP

Zanieczyszczenie powietrza najbardziej szkodzi zdrowiu dzieci, ponieważ ich układ oddechowy i mechanizmy filtrowania powietrza są jeszcze niedojrzałe - przypomina pediatra dr Wojciech Feleszko, wspierający kampanię Ministerstwa Środowiska "TworzyMY atmosferę".

We współpracy z organizatorami kampanii ekspert przygotował też 10 porad, jak najlepiej chronić dzieci przed zanieczyszczonym powietrzem.

Dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazują, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Jak wynika z najnowszego raportu agencji ("Air quality in Europe - 2015 report"), Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów Europy o największym zanieczyszczeniu powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem (wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny - WWA), który ma działanie rakotwórcze i zakłóca gospodarkę hormonalną. Co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w naszym kraju blisko 50 tys. osób.

Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego w wielu miastach, takich jak np. Kraków, normy dot. poziomu pyłów zawieszonych o średnicy 10 mikrometrów (PM10) i mniejszych oraz benzopirenu są regularnie przekraczane - nierzadko o kilkaset procent. Głównym źródłem tych toksyn nie jest bowiem - wbrew powszechnej opinii - przemysł, ale domowe instalacje grzewcze opalane węglem i drewnem oraz w mniejszym zakresie transport samochodowy.

Dr Feleszko przypomina, że zanieczyszczenia powietrza szkodliwie działają przede wszystkim na układ oddechowy, a dzieci są najbardziej narażone na ich negatywne skutki. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, układ oddechowy dzieci (w tym nabłonek oddechowy odpowiedzialny za wyłapywanie zanieczyszczeń) jest jeszcze niedojrzały, a drogi oddechowe wąskie i krótkie, co zwiększa ich podatność na podrażnienia i stan zapalny.

Ponadto dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a w dodatku zanieczyszczenia kumulują się bliżej gruntu, dlatego dzieci wdychają ich proporcjonalnie więcej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że duży odsetek maluchów oddycha ustami, a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać więcej zanieczyszczeń.

- Pierwszym skutkiem zanieczyszczenia powietrza, jakie obserwuje się u dzieci, jest wzrost zachorowań na alergie i astmę - mówi dr Feleszko.

Potwierdzają to zagraniczne i polskie prace naukowe. Na przykład z badania, które rozpoczęło się w 2013 r. i jest finansowane przez Urząd Miasta Krakowa (uważanego za miasto o najsilniej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce) wynika, że ponad 50 proc. krakowskich dzieci i młodzieży szkolnej ma objawy alergii, a na astmę cierpi tam trzy razy więcej dzieci niż w pozostałych częściach Polski. Częściej występują także u nich zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH