Pediatra pilnie poszukiwany

Wiele szpitali i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w całej Polsce chce zatrudnić lekarzy pediatrów. Bywa, że na ogłoszenie o pracę przez rok nikt nie odpowiada. Niektóre ogłoszenia są pilne, inne ''na wszelki wypadek''.

Dyrektorzy placówek drżą, bo zespoły specjalistów w sile wieku mogą się rozsypać w każdej chwili. Środowisko pediatrów uspokaja - obecnie kształci się ponad 1500 rezydentów.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ''oferta pracy pediatra'', by ukazało się kilkadziesiąt propozycji z portali ogłoszeniowych. Przyszli pracodawcy kuszą wynagrodzeniem np. 11 tys. zł brutto plus dyżury, premia oraz  miesięczna premia za wykonanie kontraktu z NFZ.

Mieszkanie na zachętę

Jeśli nastąpi nawiązanie dalszej, wieloletniej współpracy są gotowe zaoferować np. możliwość zamieszkania w 3-pokojowym mieszkaniu służbowym z garażem. Zapewniają też o pomocy przy przeprowadzce albo o opcji objęcia stanowiska kierownika przychodni czy szefa oddziału.

Miejsca pracy to cała Polska: Olsztyn, Lublin, Zamość, Kędzierzyn Koźle, Warszawa, Wodzisław Śląski, Kraków, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Wojkowice, Mińsk Mazowiecki. Zachodniopomorskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Lubuskie - pod tymi opisami ofert kryją się najczęściej szpitale powiatowe. Do tego kilka ofert z zagranicy - z  Niemiec i Hiszpanii.

Oferty pracy dla pediatrów ukazują się też w prasie lekarskiej i stronach internetowych lecznic. Na swojej stronie internetowej ofertę dwa miesiące temu zamieścił Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu. Chce zatrudnić lekarzy pediatrów lub chcących się specjalizować w pediatrii.

Marzena Kołtacka, zastępca dyrektora ds. administracyjno-organizacyjnych informuje, że ogłoszenie dotyczy pediatry specjalizującego się w neonatologii i nie jest pilne, ale szpital stara o przyszłości oddziału.

- Brak pediatrów nie daje się nam tak we znaki, jak małym, powiatowym szpitalom. Niemniej warto zabezpieczyć się i mieć komplet specjalistów. Nadzieje budzi też fakt, że w szpitalu specjalizacje robi 54 młodych lekarzy, a na oddziale dziecięco-młodzieżowym pracuje dziewięciu rezydentów - mówi Marzena Kołtacka.

Z myślą o nawiązaniu współpracy z młodymi lekarzami ogłoszenie zamieścił Szpital Powiatowy w Iławie. Pilne poszukuje do pracy w oddziale pediatrycznym lekarzy specjalistów w zakresie pediatrii oraz osób zainteresowanych odbywaniem specjalizacji w ramach etatu rezydenckiego.

Oferuje atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne warunki zatrudnienia, a także mieszkanie służbowe w pobliżu szpitala i pomoc przy relokacji. Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala, zwraca uwagę, że znaczną część pediatrycznego środowiska stanowią starsi lekarze.

- Zależy nam na zróżnicowanym zespole, który będzie składał się z doświadczonych specjalistów, ale i z młodych lekarzy, którzy będą chcieli związać swoją karierę zawodową z naszym szpitalem. Na przykładzie innych specjalistów pracujących w naszym szpitalu wiemy, że lekarze są mobilni, że zmieniają miejsce zamieszkania i to nie tylko w obrębie tego samego województwo. Stąd oferta mieszkania i pomocy w zmianie miejsca zamieszkania - wyjaśnia dyrektor Orkiszewska.

Wspierają przyszłych lekarzy

Lekarze, którzy zgłoszą swoją ofertę w odpowiedzi na ogłoszenie, to nie jedyne źródło młodych kadr. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Iławskiego z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej studentom kształcącym się na kierunku lekarskim, studenci ci mogą liczyć na pomoc materialną w czasie studiów.

Ubiegać się o nią mogą studenci III, IV, V, VI roku na kierunku lekarskim, stale zamieszkali na terenie powiatu iławskiego. Jak podaje iławskie starostwo, w 2012 r. przyszli lekarze mogli liczyć na stypendium w wysokości 1 tys. zł przez okres 9 miesięcy tj. od 1 października do 30 czerwca następnego roku. W tym okresie z pomocy materialnej skorzystały 4 osoby.

- Zgodnie z umową podpisywaną przez studenta ze starostwem po zakończeniu studiów i odbyciu stażu, odpracuje on w szpitalu powiatowym podległym starostwu okres równoważny temu jak długo pobierał stypendium na warunkach ogólnych proponowanych przez szpital - wyjaśnia dyrektor szpitala w Iławie.

Bezskuteczne poszukiwania

NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie pediatry na dyżury medyczne w oddziale poszukuje od ponad roku. Ogłoszenie z ofertą pracy zamieszczono na stronie internetowej lecznicy, ukazało się też w portalach z ofertami pracy oraz w prasie lekarskiej. Dotychczas do kadr szpitala nie wpłynęła żadna oferta. Jeden z zatrudnionych w szpitalu pediatrów zrezygnował z pracy.

- Od tego czasu bez skutku szukamy jego następcy. Oddział pediatryczny ma wymaganą przez rozporządzenia liczbę specjalistów, posiłkujemy się też emerytowanymi lekarzami, ale gdyby w stanie obecnym zaszły jakieś nieprzewidziane okoliczności np. choroba, działalność oddziału mogłaby być zagrożona. Stąd wciąż aktualna oferta pracy - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Hodera, specjalista ds. kadr i rzecznik prasowy wieruszowskiego szpitala.

Jak podaje, szpital oferuje pediatrze zatrudnienie w dowolnej formie, wynagrodzenie do negocjacji, możliwość wynajęcia mieszkania w najbliższej okolicy.

- Szpitali w takiej sytuacji jak nasza jest w Polsce wiele. Mamy pokolenie pediatrów w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, młodych specjalistów jest jak na lekarstwo. W tym kontekście takie propozycje decydentów, jak zasilenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dodatkowymi dyżurami pediatrów są nierealne - uważa Zbigniew Hodera.

Pediatrzy idą na emeryturę

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej (stan na 31 grudnia 2012 r.) wynika, że liczba pediatrów wykonujących zawód to 6643. W tym, co podkreśla Izba, 1309 to liczba lekarzy specjalistów pediatrów w wieku powyżej 65. roku życia. Tych w wieku do 35. roku życia jest zaledwie 288.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zwraca uwagę, że od roku 2007 r. (art. 5 i 57 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z środków publicznych  z jej nowelizacją w roku 2007), pediatra nie ma prawa istnieć w systemie kontraktowania usług medycznych zarówno na poziomie POZ, jak i w specjalistce.

- Spowodowało to rzeczywiste zagrożenie dla istnienia i rozwoju pediatrii w Polsce. Tak prowadzona polityka sprawiła, że średnia wieku pediatry w Polsce wynosi 59 lat. Jednak od kilku lat dzięki temu, że pediatria uznana została za specjalizację priorytetową obserwujemy znaczący napływ młodych lekarzy, którzy podejmują tę specjalizację - mówi prof. Peregud-Pogorzelski.

Kształcą się nowe kadry

Jak podaje, obecnie kształci się w pediatrii ponad 1500 rezydentów, w tym 536 to rezydenci IV i V roku specjalizacji z pediatrii.

- Jednocześnie przy spadającej od lat liczbie urodzeń, kurczy się populacja wieku rozwojowego, która nie przekracza już dzisiaj liczby 7,5 mln. Z przedstawionych danych wynika, że pediatrów nie powinno zabraknąć, może być jednak problem z ich prawidłową alokacją - przyznaje wiceprezes PTP.

W jego opinii, bardzo dobrym posunięciem było uznanie pediatrii za dyscyplinę priorytetową, co spowodowało znaczny napływ młodych adeptów medycyny chcących specjalizować się w pediatrii.

Wskazuje, że bardzo ważnym i oczekiwanym zdarzeniem będzie zmiana ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z środków publicznych, która wprowadzi pediatrę do systemu kontraktowania usług medycznych na poziomie POZ.

- Z rozmów przeprowadzonych z młodszymi kolegami jednoznacznie wynika, że wiążą oni ze zmianą tej ustawy ogromną nadzieję. Jej szybkie wprowadzenie sprawi, że zainteresowanie pediatrią znacznie wzrośnie. Jeśli zapowiadane przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zmiany w powyższej ustawie zostaną wprowadzone w trybie pilnym, będę spokojny o przyszłość pediatrii - podsumowuje prof. Peregud-Pogorzelski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH