Parlamentarzyści mieliby monitorować polską onkologię

Prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Jacek Gugulski postuluje powołanie specjalnego zespołu parlamentarzystów, który pilotowałby wdrażanie dobrych zmian w polskiej onkologii.

”Pomimo wielu nacisków i oddolnych inicjatyw pochodzących od organizacji pacjentów onkologicznych, polska onkologia na tle Unii Europejskiej wypada bardzo słabo i wymaga szybkiego wdrożenia wielu zmian” - czytamy w informacji opublikowanej 15 maja na stronie Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych

Pomysł zorganizowania wspólnego posiedzenia Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia w sprawie stanu polskiej onkologii popiera senator, prof. Alicja Chybicka. Ideą takiego posiedzenia byłoby spotkanie wszystkich środowisk zaangażowanych w kształtowanie polskiej onkologii - poza posłami i senatorami, uczestniczyliby w nim również pacjenci i lekarze onkolodzy.

Tymczasem zorganizowano obrady Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych, które reprezentuje 450 tys. chorych na raka. Przebieg spotkania relacjonuje Nowa Trybuna Opolska. Jego uczestnicy postanowili przesłać postulaty dotyczące poprawy sytuacji w opiece onkologicznej, do ministra zdrowia, Komisji Zdrowia w Sejmie i Senacie oraz do prezydenta.

Ich niepokój budzi m.in. to, że w Polsce zużycie leków przeciwnowotworowych należy do najniższych w Europie. W przypadku najpopularniejszych preparatów, stosowanych w raku piersi i jelita grubego, jest ono na poziomie od 3 do 61 proc. średniego zużycia w Europie.

Stosowanie leków wiąże się z ustawą refundacyjną. Uczestnicy forum skrytykowali nową ustawę refundacyjną, gdyż ich zdaniem, uniemożliwia ona szybki dostęp do leków onkologicznych, zarejestrowanych po 1 stycznia tego roku. W takiej sytuacji pacjenci na korzystną dla nich decyzję muszą czekać co najmniej pół roku, co dotyczy także leków ratujących życie.

Innym problemem, na który z kolei zwrócił uwagę prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, jest to, że czas, jaki mija od podejrzenia do diagnozy i terapii jest zbyt długi. Ponadto występuje zjawisko "gubienia” pacjentów w nieszczelnym systemie, dochodzi do niepotrzebnych hospitalizacji.

Więcej: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH