Papież Benedykt XVI zachęcił do oddawania organów do przeszczepów, wyrażając przekonanie, że jest to

Przemawiając do uczestników międzynarodowego kongresu poświęconego transplantalogii, papież podkreślił: - W czasach, takich jak nasze, często naznaczonych przez różne formy egoizmu, coraz pilniejsza staje się potrzeba zrozumienia, jak decydujące dla właściwej koncepcji życia jest postępowanie zgodne z logiką bezpłatnego gestu. Przeszczepy tkanek i organów stanowią wielką zdobycz medycyny i są z całą pewnością znakiem nadziei dla wielu osób.

- Problem dostępności organów życiowych do przeszczepów niestety nie jest teoretyczny, ale dramatycznie praktyczny - dodał Benedykt XVI zwracając uwagę na długie listy pacjentów oczekujących na transpantację.

Papież przypomniał o konieczności przestrzegania fundamentalnych zasad etycznych: - Można oddać organ, jeśli nie stanowi to poważnego zagrożenia dla własnego zdrowia czy własnej tożsamości i zawsze z powodu moralnie ważnego i odpowiedniego.

- Często zdarza się - zauważył papież - że przeszczepu dokonuje się w geście całkowicie bezinteresownym ze strony krewnych pacjentów, których śmierć została potwierdzona. W takich przypadkach organ trzeba traktować jako dar, którego nie należy interpretować jako aktu przymusowego czy też wykorzystywania.

Papież zwrócił także uwagę na to, że należy kontynuować badania naukowe, by nie mieć najmniejszej wątpliwości przy orzekaniu śmierci osoby, od której chce się pobrać organ. Słowa te zdają się odwoływać do powracającej stale dyskusji na temat zasad orzekania śmierci mózgowej, które Kościół katolicki zaakceptował 40 lat temu.

Według Benedykta XVI, w sytuacjach, gdy nie można mieć całkowitej pewności, "powinna przeważyć zasada ostrożności", a podstawowym kryterium powinien być szacunek dla życia dawcy, tak, aby "pobranie organów było możliwe tylko w przypadku rzeczywistej śmierci" - zaznaczył papież, który jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger podpisał deklarację wyrażającą gotowość przeznaczenia swych organów do przeszczepów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH